Co z przystąpieniem Bułgarii i Rumunii do UE w 2007 roku?
Przystąpienie Bułgarii i Rumunii do UE w 2007 r. jest możliwe pod warunkiem wzmożenia wysiłków związanych z przygotowaniami.
W dniu 16 maja Komisja przyjęła sprawozdania monitorujące o stanie przygotowań Bułgarii I Rumunii do przystąpienia do UE. W świetle dokonanych ustaleń Komisja uważa, że Bułgaria i Rumunia powinny do
1 stycznia 2007 r. być przygotowane do członkostwa w UE, pod warunkiem że rozwiążą kilka pozostałych jeszcze do rozwiązania problemów. Komisja prezentuje w tym względzie starannie wypracowane podejście zmierzające do zapewnienia ciągłości reform w obu krajach do czasu ich przystąpienia do Unii i później.
W dniu 25 kwietnia 2005 r. Bułgaria i Rumunia podpisały traktat o przystąpieniu, w którym przewidziano datę ich przyjęcia na 1 stycznia 2007 r. W październiku 2005 r. Komisja przedstawiła sprawozdania monitorujące o stanie przygotowań obu krajów.
W sprawozdaniach tych wskazano na szereg braków. W obecnych sprawozdaniach ocenia się postęp osiągnięty od tamtej pory. Przedstawiając sprawozdania, przewodniczący Barroso powiedział: „Dostrzegamy wyraźny postęp, jaki Bułgaria i Rumunia zrobiły od października zeszłego roku. Do 1 stycznia 2007 r. oba kraje powinny dotrzeć do linii mety. Ale żeby tak się stało, należy wzmóc wysiłki, szczególnie w dziedzinie reformy sądownictwa i walki z korupcją. Zachęcam władze Bułgarii i Rumunii do przyjęcia naszych zaleceń jakobodźca do dokończenia przygotowań. UE pragnie wypełnić swoje zobowiązania, a to wymaga spełnienia wyznaczonych kryteriów przystąpienia.”
Komisarz ds. rozszerzenia, Olli Ren, dodał: „Niezależny i skuteczny wymiar sprawiedliwości, w pełni przygotowany do walki z korupcją i zorganizowaną przestępczością, stanowi fundament każdego demokratycznego społeczeństwa.Jest to też gwarancja spełnienia warunków członkostwa w UE, gdyż funkcjonowanie Unii opiera się na poszanowaniu prawa.”
W tym kluczowym obszarze od października 2005 r. Bułgaria przyjęła kilka ustaw zmierzających do zreformowania wymiaru sprawiedliwości. Podjęła także środki mające na celu zwalczanie korupcji, które pozwoliły na wszczęcie dochodzeń w sprawach dotyczących korupcji na wysokim szczeblu. Rumunia poczyniła ważne kroki w dziedzinie reformy sądownictwa. Ustanowiła solidne struktury do walki z korupcją i wszczęła znaczną liczbę dochodzeń w sprawach dotyczących korupcji na wysokim szczeblu. W świetle ustaleń zawartych w sprawozdaniach Komisja uważa, że zarówno Bułgaria, jak i Rumunia będą w stanie zakończyć swoje przygotowania do 1 stycznia 2007 r., pod warunkiem że rozwiążą następujące kwestie:
- Bułgaria musi przedstawić wyraźne dowody osiągnięć w walce z korupcją w zakresie prowadzonych dochodzeń i postępowań sądowych. Musi także zwiększyć zakres reformy sądownictwa, przede wszystkim po to, by poprawić poziom jego przejrzystości, skuteczności i bezstronności.
- Rumunia musi kontynuować wysiłki zmierzające do wykazania się dalszymi osiągnięciami w walce z korupcją. Musi także skonsolidować wysiłki wkładane w realizację obecnej reformy sądownictwa, jeszcze bardziej zwiększając jego przejrzystość, skuteczność i bezstronność.
Należy ponadto rozwiązać szereg kwestii wskazanych przez Komisję jako budzące poważne obawy co do poziomu transpozycji prawa i norm unijnych. Liczba takich kwestii znacząco się zmniejszyła od czasu sprawozdań z października 2005 r. (z 16 do 6 w Bułgarii i z 14 do 4 w Rumunii). Komisja oceni postępy obu krajów nie później niż w na początku października tego roku. Na tej podstawie uzna, czy można utrzymać rok 2007 jako datę ich przyjęcia do UE. Jeśli rzeczywiście nastąpi to w 2007 r., w sprawozdaniu tym określone zostaną również obszary wymagające zastosowania ewentualnych zabezpieczeń lub innych środków naprawczych po przystąpieniu Bułgarii i Rumunii do UE.
http://europa.eu.int/comm/enlargement/index.htm