Dodana: 12 luty 2004 10:28

Zmodyfikowana: 7 grudzień 2020 17:40

Powiat Moniecki

Herb Powiatu Monieckiego.    Starosta Moniecki – Błażej Buńkowski

    Starostwo Powiatowe w Mońkach

    ul. Słowackiego 5a, 19-100 Mońki

    tel. 85 727 88 22, fax: 85 727 88 29

    e-mail: starostwo@monki.pl

    link do strony internetowej starostwa

Powiat moniecki, w skład którego wchodzą miasta i gminy: Mońki, Knyszyn, Goniądz, Jasionówka, Jaświły, Krypno i Trzcianne, położony jest u zbiegu Biebrzy i Narwi, w centralnej części województwa podlaskiego. Obejmuje on obszar 138 259 ha, co stanowi 7% powierzchni województwa. Mieszka tu ponad 42 tysiące osób, czyli ok. 3,6% ludności Podlasia.

Łódki na rzece Biebrzy

Teren powiatu odznacza się wieloma walorami przyrodniczymi i historycznymi. Ze względu na położenie geograficzne i warunki społeczno-gospodarcze posiada duże możliwości rozwoju rolnictwa i turystyki. Najważniejszym walorem turystycznym powiatu jest Biebrzański Park Narodowy. Związane są z nim liczne szlaki turystyczne, między innymi kajakowe. Na terenie powiatu znajduje się szereg zabytkowych kościołów oraz budynków przykościelnych. Ważną gałęzią gospodarki powiatu jest rolnictwo i przemysł spożywczy. 

Na terenie Powiatu Monieckiego znajduje się zespół XIX-wiecznych carskich fortyfikacji - Twierdza Osowiec.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Biebrzański Park Narodowy.
  • Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach, tzw. Mała Częstochowa. Konsekrowany13 czerwca 1931 r. przez Biskupa Wileńskiego Romualda Jałbrzykowskiego, następnie zburzony przez wycofujące się wojska niemieckie 11 lipca 1944 roku. Kościół  został ponownie odbudowany. 12 czerwca 1966 r. konsekrował go Biskup Stanisław Suszyński.
  • Zabytkowy Zespół dworski Wołłowiczów (obecnie teren Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Jasionówce). Obok Szkoły w niewielkim Domu Harcerza znajduje się małe muzeum, w którym zgromadzono cenne pamiątki i dokumenty związane z uczestnictwem w walkach pod Monte Cassino mieszkańców Gminy Jasionówka.
  • Kościół parafialny p.w. Narodzenia NMP wraz z cmentarzem przykościelnym i kaplicami Siedmiu Boleści Matki Bożej w Krypnie.
  • Regionalna Izba Doliny Biebrzy w Laskowcu.
  • Kościół parafialny pw. Świętej Agnieszki w Goniądzu wybudowany w latach 1922 - 1924.
  • Kościół parafialny p.w. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Knyszynie z końca XVI w.

Wśród krzewów bunkier i tablica informacyjna.

źródło/fot.: Starostwo Powiatowe w Mońkach

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook