Rozdano nagrody w konkursie „Teatr widzę ogromny”
Na konkurs na recenzję teatralną pt. „Teatr widzę ogromny” (II edycja) nadesłano 25 recenzji z całego województwa podlaskiego. Kapituła konkursu wysoko oceniła nadesłane prace.
Gala połączona z wręczeniem nagród odbyła się 18 maja o godz. 19 w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, tuż przed spektaklem pt. „Scenariusz dla trzech aktorów” na „Małej scenie”. Na galę jak również na spektakl zaproszeni zostali wszyscy uczestnicy konkursu. Nagrodami w konkursie były cyfrowe dyktafony, odtwarzacze MP3, eleganckie pióra wieczne, plecaki, wydawnictwa albumowe, całoroczne bezpłatne karnety do teatrów województwa podlaskiego, a nawet cała biblioteczka literatury klasycznej. Kapituła podjęła decyzję o nagrodzeniu następujących autorów recenzji.
Dwie równorzędne nagrody główne przyznano:
- Karolinie Horoszko za recenzję pt. „Miasteczko z duszą”. Autorka – uczennica Publicznego Gimnazjum nr 14. w Białymstoku recenzowała „Kroniki Sejneńskie” w wykonaniu Teatru Ośrodka „Pogranicze sztuk, kultur narodów” w reż. Bożeny Szroeder. Za interesujący jak na wiek gimnazjalny opis i przedstawienia, za niebanalną recenzję nie mającą nic wspólnego ze sztywnymi zasadami szkolnych tekstów tego rodzaju. Za trafne spostrzeżenia i przenikliwie krytyczne oko.
- Natalii Suszczyńskiej za recenzję pt. „Adaptacji amnezji”. Autorka – uczennica białostockiego Społecznego Liceum Ogólnokształcącego recenzowała spektakl „Małe zbrodnie małżeńskie” prezentowane w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku w reż. Ewy Marcinkówny. Za zaciekawiający tekst, który wpisuje przedstawienie w szerszy kontekst kultury, autorka przywołuje inne realizacje tematu amnezji, nawiązuje do kina i literatury. W ten sposób rzuca nowe światło na omawiane przedstawienie i poszerza możliwości interpretacji. Nagroda za erudycję i inteligencję.
Trzy równorzędne nagrody drugie przyznano
- Beacie Karwowskiej za recenzje pt. „Bramy – dokąd one prowadzą” ze spektaklu pt. „Bramy” w Białostockim Teatrze Lalek, w reż. Jerzego Murawskiego. Autorka zaprezentowała umiejętne połączenie opisu z oceną wszystkich elementów przedstawienia. Zaletą recenzji jest zdefiniowanie kryteriów oceny, wiadomo, czego autorka oczekuje od przedstawienia i dlaczego jest zawiedziona. Nagroda za kompetencję i uczciwość oceny.
- Agnieszce Michałowskiej – studentce Uniwersytetu w Białymstoku - za recenzję ze spektaklu pt. „Krótki kurs piosenki aktorskiej” w BTL, w reż. Wojciecha Szelachowskiego. Walorem tej recenzji jest dostrzeżenie roli, jaką w spektaklu odgrywa publiczność - jest to w końcu spektakl o teatrze. Ocena najważniejszych elementów widowiska jest kompetentna i precyzyjna. Wyróźnienie za zdolność obserwacji plus zmysł krytyczny
- Oldze Pokorskiej – uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku” za recenzję pt. „My” ze spektaklu pt. „Ja i ty” - Teatru Klaps w reż. Antoniny Sokołowskiej. Autorka znalazła literacki ekwiwalent dla przedstawienia - wprowadza nas w świat przedstawiony swojej recenzji, jakby wprowadzała w przedstawienie. Siłą tekstu są wpisane weń osobiste emocje, czuje się, że autorka jest poruszona i odnosi spektakl do własnego doświadczenia. A przy tym nie zapomina o ocenie wszystkich warstw teatru od aktorstwa przez przestrzeń aż po kostiumy i robi to kompetentnie, wrażliwie, z talentem.
Trzy równorzędne wyróżnienia przyznano
- Magdalenie Borowieckiej, uczennicy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej za recenzję ze spektaklu „Salome” w Teatrze Dramatycznym w reż. Michaela Vogla. Za osobisty, lakoniczny i celny opis wrażeń ze spektaklu oraz próbę oddania jego hipnotyzującego nastroju.
- Sylwii Grygorowicz – uczennicy III LO w Białymstoku - za recenzję ze spektaklu „Homeland” warsztatu w Akademii Teatralnej”. Za konkretną i jednocześnie osobistą ocenę spektaklu, erudycję, lekkość i prostotę w wyrażaniu emocji.
- Konradowi Kazimierzowi Szamrykowi – studentowi Uniwersytetu w Białymstoku - za recenzję pt.”Danka, Danka, Danka” ze spektaklu „Klanu wdów” w reż. Ewy Marcinkówny. Za kulturę języka, lekkość stylu, humor i patriotyzm lokalny. Za admirację miejscowej aktorki, o której pisze czule i dowcipnie. Za oszczędność w posługiwaniu się słowem.
Wyróżnienie specjalne przyznano
- Pawłowi Zawadzkiemu – 10 letniemu uczniowi Szkoły Podstawowej w Czarnej Białostockiej - za recenzję ze spektaklu „przygody Sindbada Żeglarza”. Za młodzieńczy entuzjazm i rzadko spotykaną w naszych czasach szczerość w opisywaniu swoich wrażeń. I za konstatację, że „Teatr to niezwykłe miejsce”.
Nagroda Specjalna Gazety Wyborczej dla
- Karoliny Horoszko za recenzję pt. „Miasteczko z duszą"
Radio Białystok ufundowało Nagrodę Specjalną dla
- Olgi Pokorskiej – za recenzję pt. „My” ze spektaklu pt. „Ja i ty” - Teatru Klaps w reż. Antoniny Sokołowskiej. Za emocjonany opis po-spektaklowych wrażeń.
Nagrody dodatkowe przyznano dla
- Agnieszki Gutowskiej i Natalia Grzeszczyk w postaci całorocznego karnetu na sezon 2006/2007 plus karnet na Festiwal Teatru w Walizce ufundował Teatr Lalki i Aktora w Łomży (odbiór nagród w Teatrze w Łomży)
Przypomnijmy, że konkurs „Teatr widzę ogromny” adresowany jest do wszystkich, którzy interesują się teatrem. Ma na celu zainteresowanie zwłaszcza młodych ludzi sztuką teatralną, wykształcenie dziennikarskiej pasji pisania krytycznego, ożywienie dyskusji wobec dokonań teatrów działających w województwie podlaskim.
Organizatorami II już edycji konkursu jest Urząd Marszałkowski, Teatr Dramatyczny w Białymsto
Kapituła obradowała w składzie (układ alfabetyczny)
Jarosław Antoniuk (dyr. Teatru Lalki i Aktora w Łomży)
Bożena Bednarek (Urząd Marszałkowski),
Piotr Dąbrowski (dyr. Teatru Dramatycznego)
Małgorzata Głąbicka (Urząd Marszałkowski),
Olga Gordiejew (dziennikarz Radia Białystok),
Wojciech Kobrzyński (rektor Akademii Teatralnej w Białymstoku),
Jan Leończuk (dyrektor Książnicy Podlaskiej),
Roman Pawłowski (krytyk teatralny Gazety Wyborczej)
Piotr Tomaszuk (dyr. Teatr Wierszalin)
Marek Waszkiel (dyr. Białostockiego Teatru Lalek),
Tomasz Wiśniewski (SSP, Wrota Podlasia. przewodniczący kapituły), Monika Żmijewska (dziennikarz Gazety Wyborczej)
Publikujemy wszystkie nadesłane recenzje
Karolina Horoszko – Nagroda I „Kroniki sejneńskie” Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” reż. Bożena Szroeder
Natalia Suszczyńska – I Nagroda Małe zbrodnie małżeńskie, reż. Ewa Marcinkówna Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki
Beata Karwowska – Nagroda II "Bramy". Reż. Jerzy Murawski, Białostocki Teatr Lalek
Agnieszka Michałowska – Nagroda II „Krótki kurs piosenki aktorskiej”, reż. Wojciech Szelachowski Białostocki Teatr Lalek
Olga Pokorska - Nagroda II „Ja i Ty”, reż. Antonina Sokołowska Teatr „Klaps” z Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku
Magdalena Borowiecka – wyróżnienie "Salome", reż. Michael Vogel Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Sylwia Grygorowicz – wyróżnienie Homeland, warsztat Akademia Teatralna w Białymstoku
Konrad Kazimierz Szamryk - wyróżnienie „Klan wdów”, reż. Ewa Marcinkówna Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Ewa Stogowska „Antygona", reż Andrzej Seweryn, Teatr Telewizji TVP Justyna Skowrońska „Juliusz Cezar", reż. Jan Englert, TVP l
Justyna Skowrońska „Juliusz Cezar", reż. Jan Englert, TVP l
Joanna Kunowska "Etecera", Reż. Krzysztof Rau, Teatr K3, Białystok
Urszula Suchocka „Klan wdów”, reż. Ewa Marcinkówna Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Natalia Grzeszczyk „Opowieść o Lejzorku Rojtszwańcu”, reż. Jarosław AntoniukTeatr Lalki i Aktora w Łomży
Dominika Umińska „Krótki kurs piosenki aktorskiej”, reż. Wojciech Szelachowsk iBiałostocki Teatr Lalek
Maciek Bukłaga „Mistrz i Małgorzata”, reż. Piotr DąbrowskiTeatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Teresa Modzelewska „Spowiedź”, Teatr Zespołu Szkół w Boćkach
Wacław Szmuksta „Kroniki sejneńskie” - Ośrodek „Pogranicze–sztuk, kultur, narodów” reż. Bożena Szroeder
Błażej Piotrowski ”Scenariusz dla trzech aktorów”, reż. Bogusław Symotiuk Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Łukasz Litwiński „Przygody Sindbada Żeglarza”, reż. Jarosław KilianTeatr Polski w Warszawie
Aneta Hryszko „Tango”, reż. Waldemar Śmigasiewicz Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Katarzyna Mackiewicz „Zapiski oficera Armii Czerwonej” reż. Andrzej Jakimiec Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Agnieszka Gutowska ,,Królowa śniegu’’, reż. Oleg Żugżda Teatrze Lalki i Aktora w Łomży