Jubileusz „Czarnowiaków”
29 kwietnia obchodzony będzie jubileusz 25-lecia zespołu „Czarnowiacy” oraz promocja książki „Dzieje Czarnej Wsi Kościelnej”.
Zespół „Czarnowiacy” powstał 25 lat temu. Założycielami zespołu byli Remigiusz Puciłowski – kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Czarnej Wsi Kościelnej, Irena Staniszczak – dyrektor Domu Kultury w Czarnej Białostockiej, Aleksander Pugacewicz, prezes „Cepelii” w Białymstoku. Pierwszym instruktorem muzycznym był Tadeusz Sitko, który pracował z zespołem do 1998 roku, choreografem był do 2003 roku Wiesław Dąbrowski. Obecny skład to: kierownictwo muzyczne – Józef Zyśk (od 1998 roku), a choreografia – Stanisław Sidz (od 2004 roku).
Zawsze był to zespół wielopokoleniowy. Przewinęło się przez niego wiele osób i kilka grup tanecznych. Obecnie w zespole są dzieci tych, którzy na skutek różnych zakrętów życiowych pożegnali się z zespołem.
Najstarsi członkowie zespołu to; Marian Gisztarowicz, Wiktor Korsak, Halina Moczulska, Zofia Prokop, Anna Maksymowicz, Ryszard Misiewicz, Teresa Wanda Bubińska, którzy są w zespole od samego początku.
Pierwszy sukces zespołu to wyróżnienie za prawdę etnograficzną i zgodność z tradycją na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku za suitę „Garncarzu, garncarzu” zespół brał udział w powitaniu Ojca Świętego w Białymstoku w 1991 roku, w Polonijnym Forum Gospodarczym w Białymstoku w 2002 roku, występował w Filharmonii Podlaskiej w wieczorze kolęd. Zespół występuje również poza granicami kraju: w 1992 roku w Smorgoni na Białorusi, w 1993r. w Petersburgu, w 1997r. w Jaszunach i Rudnikach na Litwie, w 2004r. w Wierchniedwińsku na Białorusi.
Repertuar zespołu to piosenka, taniec i obyczaje naszego regionu. Zespół bierze udział w przeglądach folklorystycznych, wielkopostnych, kolędniczych zajmując czołowe miejsca. Był dwukrotnie na Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej otrzymując nagrody i wyróżnienia (śpiew w gwarze kurpiowskiej).
W programie: występ zespołu „Czarnowiacy”, wręczenie przez Wojewodę Podlaskiego Złotego i Srebrnego Krzyża Zasługi oraz wręczenie Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, wręczenie oznak Zasłużony Działacz Kultury, występ zaprzyjaźnionych zespołów, promocja książki „Dzieje czarnej Wsi Kościelnej”.
Początek uroczystości o godz. 15 w kościele w Czarnej Wsi Kościelnej i druga część od godz. 16 w Wiejskim Domu Kultury.