Dodana: 1 luty 2007 08:41

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:41

"Jutrznia" w Petersburgu

Fundacja „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce zorganizowała w Sankt Petersburgu  koncert „Jutrzni” Krzysztofa Pendereckiego








Koncert odniósł wielki sukces.  Prawykonanie "Jutrzni" w słynnym Smoleńskim Soborze zgromadziło tysięczną widownie, w tym liczną  polonię petersburską . Koncert zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele najwyższych władz Sankt -  Petersburga i Województwa. Wydarzenia bacznie śledziły wszystkie rosyjskie media.


Od lewej: Marcin Nałęcz - Niesiołowski, Anna Woronina, Krzysztof Penderecki


Koncert odbył się w ramach projektu „Muzyczne Forum Wschodu i Zachodu – polskie arcydzieła muzyczne w Sankt Petersburgu”. Jednocześnie uświetnił uroczystości obchodów 80-lecia Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Sankt Petersburgu.



W Koncercie uczestniczył Krzysztof Penderecki. Na prośbę rektoratu Konserwatorium w Sankt Petersburgu Fundacja Muzyki Cerkiewnej zorganizowała spotkanie studentów konserwatorium z twórcą „Jutrzni” . Krzysztof Penderecki był tez gościem Konsula Generalnego RP  Jarosława Drozda.

Sanktpetersburski koncert był już drugim, do którego organizacji doprowadziła Fundacja „Muzyka Cerkiewna” inicjatorem całego przedsięwzięcie był Mikołaj Buszko. Pierwszy odbył się 17.05.2006 r. w Białymstoku w ramach Koncertu Jubileuszowego kończącego XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej – Hajnówka.


Krzysztof Penderecki dziękuje solistom

20 czerwca „Jutrznię” wspólnie wykonali zaproszeni przez Fundację artyści polscy i rosyjscy,  w składzie identycznym jak podczas koncertu białostockiego: chóry z Sankt Petersburga (Chór Smolnego Soboru, Chór Konserwatorium i Chór Chłopięcy Szkoły Chóralnej im. Glinki), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku i soliści z Sankt Peterburga -Anna Woronina (sopran), Olesia Pietrowa (mezzosopran), Stanisław Leontjew (tenor), Piotr Migunow (bas) i Władimir Miller (bas profundo). Koncert poprowadził Marcin Nałęcz – Niesiołowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Chóry przygotowywał zasłużony rosyjski artysta Władimr Bieglenow.



Wydarzenie było znakomitą okazją do prezentacji arcydzieła oraz do promocji kultury polskiej w Rosji. Jednocześnie było to prawykonanie tegoż utworu w Sankt Petersburgu. Utwór, choć w sposób wyraźny inspirowany również rosyjskim prawosławiem, prawie nigdy nie był do tej pory w Rosji wykonywany.



Od lewej: Konsul Grneralny RP Jarosław Drozd, Krzysztof Penderecki, Wicekonsul Beata Turska, Mikołaj Buszko "Fundacja Muzyki Cerkiewnej"

Koncert „Jutrzni” organizowany był przy wydatnej pomocy Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Sankt Petersburgu.


Sobór Smoleński

Projekt „Muzyczne Forum Wschodu i Zachodu – polskie arcydzieła muzyczne w Sankt Petersburgu” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Sankt - Petersburg  - białe noce

           

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook