Dodana: 1 luty 2007 08:53

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:53

Twórcze spotkania z Leszkiem Mądzikem

 W Wojewódzkmi Ośrodeku Animacji Kultury w Białymstoku odbywają się Twórcze Spotkania z Leszkiem Mądzikiem twórcą Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

                 

Trzydniowe warsztaty teatralne z Leszkiem Mądzikiem zakończy prezentacja pracy warsztatowej. Odbędzie się  spektakl zatytułowany „Bruzda”,  
Można będzie obejrzeć filmy na temat pracy Sceny Plastycznej KUL oraz jej twórcy.

Leszek Mądzik stworzył Scenę Plastyczną w 1969 roku. Do 2000 r. wystawił 16 przedstawień, z których każde było unikatowe i wizjonerskie. Co więcej nawet aranżacja jednego spektaklu była za każdym razem odrębnym dziełem sztuki, dostosowując się do charakteru miejsca, w którym go realizowano. Dzięki tej właściwości przedstawień Sceny Plastycznej widz ma wciąż od nowa uczucie bycia wyróżnionym, uczestnicząc w wydarzeniu jedynym w swoim rodzaju, bo niemożliwym do powtórzenia.

Wyjątkowość twórczości Mądzika pojawia się także w innych aspektach. Artysta zrezygnował z warstwy słownej na korzyść wzmocnienia wyrazu światła, rytmu i koloru, co stało się z kolei znakiem rozpoznawczym jego spektakli. O Scenie Plastycznej KUL mówi się „teatr mroku, śmierci, bezsłownej prawdy”. To określenie doskonale pasuje także do spektaklu „Bruzda”, z którym ma wystąpić dwukrotnie – 7 i 8 czerwca - w Galerii „Spodki” w Białymstoku. Leszek Mądzik zobowiązał się wprowadzić młodych adeptów sztuki teatralnej oraz jej amatorów w tajniki swego teatru podczas trzech dni warsztatów: 6, 7 i 8 czerwca, które miałyby zakończyć się 9 czerwca prezentacją rezultatów tej współpracy. Młodzi aktorzy spróbują swoich sił na scenie Sali Impresaryjnej w „Spodkach”, co dla niektórych z nich będzie zapewne debiutem.

Dokonania i styl teatru Leszka Mądzika zostały udokumentowane przez szereg wystaw oraz 8 filmów. Trzy z nich – „Okno pamięci” w reż. Andrzeja Matyni poświęcony pracy Sceny Plastycznej KUL i jej założyciela, „Dotyk przemijania” w reż. Doroty Nowakowskiej oraz „Jak najmniej światła” w reż. Grzegorza Królikiewicza koncentrujący się na przedstawieniu „Kir” – zostaną zaprezentowane 10 czerwca w Białymstoku. Ten ostatni jest tym bardziej godny polecenia, że muzykę do niego skomponował sam Jan A. P. Kaczmarek. Film Nowakowskiej będzie wyświetlany w maju przez WOAK celem przybliżenia mieszkańcom naszego miasta sylwetki Leszka Mądzika i jego dokonań.

Leszek Mądzik tworzy jednak nie tylko jako reżyser i scenograf, ale też jako malarz i fotografik. Jest profesorem ASP w Poznaniu i Akademii Teatralnej w Warszawie oraz wykładowcą kilku uczelni w Europie i USA, m. in. Akademii Sztuki w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie i Stanford w San Francisco. Wykładał na życzenie studentów zaproszony do szkół i uniwersytetów w Bonn, Hamburgu, Lyonie, Pradze, Buffalo, Rennes, Dublinie i Rydze. Jest także autorem kilkunastu scenografii w teatrach Polski, Portugalii, Francji, Niemiec. Uczestniczył w kilkudziesięciu festiwalach teatralnych na pięciu kontynentach, zostając laureatem wielu z nich. Otrzymał m.in. nagrodę za scenografię do przedstawienia „Wrota” na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych 1999 w Kairze. Twórcze Spotkania w Białymstoku obejmą także dwie wystawy – scenografii i fotografii oraz fotografii i plakatów - otwarte jednocześnie 9 czerwca.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook