Siódmy Program Ramowy UE- spotkanie informacyjne z przedstawicielami polskich biur regionalnych w Brukseli
21 czerwca br. w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej odbyło się spotkanie z Radcą Wydziału ds. badań naukowych i edukacji Grażyną Omarską, dotyczące Siódmego Programu Ramowego UE, którego termin rozpoczęcia zbliża się coraz bardziej.
W czasie spotkania pani Radca omówiła poszczególne priorytety programu, przewidywany budżet oraz instrumenty i nowe elementy, które pojawiły się w 7 Programie Ramowym.
7PR jest programem, który wprowadza szereg nowych instrumentów, nowe zasady uczestnictwa (np. najprawdopodobniej zniknie tryb kosztu dodatkowego), a co za tym idzie nowe reguły wsparcia przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uroczysta inauguracja 7PR w Polsce odbędzie się najprawdopodobniej w listopadzie, a pierwsze konkursy powinny być już ogłoszone w grudniu 2006. Przygotowania do 7PR powinny być zróżnicowane w zależności od instrumentu, którym jesteśmy zainteresowani. Poniżej przedstawiamy podstawowe wskazówki.
Na zdjęciu: Grażyna Omarska-Radca Wydziału ds. badań naukowych i edukacji Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE
Podczas spotkania została poruszona również kwestia uczestnictwa Polski w poprzednich programach oraz roli promocji 7PR, jako warunku zintensyfikowania wysiłków polskich ośrodków naukowych oraz przedsiębiorstw. Zdaniem Omarskiej nasz udział w 6 Programie Ramowym nie był dostateczny, mimo 10 lat doświadczeń ,dlatego istotnie ważna jest promocja 7 Programu Ramowego. Jest to pierwszy do tej pory 7 –letni program, poprzednie były 4 letnie. Każdy z potencjalnych uczestników 7 PR jest w stanie znaleźć pole do działania dla siebie, a tym samym przyczynić się do realizacji założeń strategii lizbońskiej-zachęcała podczas spotkania Omarska.
Pani Radca podkreśliła korzyści płynące z udziału w konkursach 7RP, wśród których wymieniła wymianę doświadczeń, dostęp do specjalistycznej technologii często niedostępnej w Polsce, kształcenie naukowców do pracy w zespole i możliwość prowadzenia badań na poziomie europejskim.
Cele 7PR będą realizowane w ramach programów: Współpraca, Pomysły, Możliwości, i Ludzie, które mają umożliwić ośrodkom naukowym dostęp do środków unijnych.
W ramach programu „Współpraca” przewidywane są działania horyzontalne tj:
- współpraca badawcza jako nieodłączny element Programu Ramowego
- wspólne inicjatywy technologiczne, mają podlegać dość szczegółowym zasadom, mają pełnić rolę wyjątkowego instrumentu 7 PR
- koordynacja narodowych programów badawczych
- współpraca międzynarodowa
W ramach Programu „Pomysły”, którego priorytetem są badania pionierskie została utworzona Europejska Rada Badań. Składa się ona z 22 członków i działa od ponad pół roku. Rada opracowuje działania dla Programu „Pomysły”, zasady zapraszania do składania wniosków, monitoruje i kontroluje to co będzie realizowane w ramach Programu „Pomysły”
Priorytetami Programu „Możliwości” są:
- infrastruktura badawcza
- badania na rzecz MiŚP
- regiony wiedzy
- potencjał badawczy
- nauka w społeczeństwie
- wspólny rozwój polityk badawczych, po to aby polityka badawcza była realizowana spójnie na poziomie całej Europy
- współpraca międzynarodowa
Program „Ludzie” stawia sobie za priorytet działania w kierunku zachęcenia wyjeżdżających zagranicę naukowców do powrotu i wspieranie rodzimej polskiej nauki. W skład programu Ludzie wejdą priorytety związane z kształceniem podstawowym naukowców, kształceniem przez całe życie, współpracą międzynarodową i partnerstwem między uczelniami.
Na działania przewidziano budżet w wysokości 50,521 mld euro, z czego największa część - 32,315 mld przeznaczona zostanie na finansowanie programu Współpraca.
Instrumentami wymienionymi w 7PR będą projekty współpracy, sieci doskonałości, akcje wspierające i koordynacyjne, projekty indywidualne, badania np. na rzecz MŚP oraz wspieranie rozwoju karier naukowców. Wzorem 6PR utrzymany będzie schemat pomocy dla MŚP w postaci projektów CRAFT (co najmniej 3 MŚP wynajmują jednostki naukowe do wykonania badań i prac rozwojowych).
Nowymi elementami występującymi w 7PR w porównaniu z 6PR są europejskie platformy technologiczne, połączone inicjatywy technologiczne, badania pionierskie itp.
Znaczna część środków 7PR zostanie przeznaczona na program stypendialny i wsparcie mobilności naukowców w ramach kontynuacji programu stypendialnego Marii Curie.
W 7 Programie Ramowym przewidziano też uproszczenia, które przyczyniłyby się do popularyzacji programu m.in.: racjonalizacja modeli finansowania, wprowadzenie bardziej jednoznacznych kryteriów oceny, powierzenie zadań administracyjnych agencjom wykonawczym.
Na pytanie dlaczego warto uczestniczyć w 7 Programie Ramowym Omarska odpowiedziała, że jest to po części naszym obowiązkiem. Uczestnictwo w PR pozwoli nam prowadzić badania na poziomie europejskim, współpracować z partnerami zagranicznym i wymieniać się doświadczeniami.
Kryteria udziału w 7 PR zawarte są w samym programie, jak również w programach szczegółowych i Przewodniku dla Składających Wnioski.
Więcej informacji na temat 7 Programu Ramowego UE:
Krajowy Punkt Kontaktowy: www.kpk.gov.pl – pod tym adresem będą wkrótce zamieszczane aktualne dokumenty, porady, informacje o spotkaniach szkoleniowych oraz linki do informacji źródłowych.
www.ec.europa.eu/research/future/index_en.cfm