Dodana: 1 luty 2007 08:41

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:41

Koncert z udziałem A. Wodnickiego i A. Markovića

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza 26 maja o godz. 19 na koncert z udziałem pianisty Adama Wodnickiego, który poprowadzi Aleksandar Marković.

Orkiestra Filharmonii Podlaskiej pod batutą Aleksandar Markovića (Serbia i Czarnogóra) oraz na fortepianie Adam Wodnicki wykonają:
E. Grieg –  Koncert fortepianowy a-moll op.16
                                   ***
Bruckner – VIII Symfonia c-moll

ALEKSANDAR MARKOVIĆ
Ma 30 lat, jest Serbem i mieszka na stałe w Wiedniu. W 2003 roku został laureatem I Nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W sezonie 2004/2005 pracował na stanowisku konsultanta artystycznego i I dyrygenta Filharmonii Koszalińskiej.

Jest dyrygentem i pianistą. Ukończył klasę dyrygentury L. Hagera w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Był studentem G. Gelmettiego (2000 r.) i L. Zagroski (2002 r.) w Accademia Musicale Chigiana w Sienie. Uczestniczył w Eastern Music Festival i kursie dyrygenckim programu Sokrates/Erasmus. Stypendysta Fundacji Herberta von Karajana w Berlinie. Podczas Mörbisch Festival był asystentem przy produkcjach dzieł Kalmana i Lehara, pracował także z Maestro Hubertem Soudant, przygotowując Cosi fan tutte W.A. Mozarta podczas Tygodnia Mozarta w Landestheater w Salzburgu.

Latem 2003 roku Aleksandar Marković odbył tournee koncertowe po Ameryce Południowej i Niemczech z German Youth Orchestra, w charakterze asystenta L. Zagroska. Z dyrygenckiego podium poprowadził wówczas - przyjęty z wielkim aplauzem - koncert inaugurujący festiwal „Berlioz i jego czas” w Leverkusen. W jego działalności artystycznej na uwagę zasługują koncerty i przedstawienia operowe w Vienna Musikverein, w Landestheater w Salzburgu z Orkiestrą Mozarteum, a także występy z Orkiestrą Filharmonii w Ostrawie, Filharmonią Słoweńską oraz Belgradzką. Współpracował z Mozarteum Orchestra w Salzburgu, Orkiestrą Symfoniczną St.Gallen, Tyrolską Orkiestrą Symfoniczną, Reńską Filharmonią z Koblencji, Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz Filharmonią Słoweńską i wieloma orkiestrami na terenie Polski.

W repertuarze symfonicznym dyrygował m. in. takimi utworami jak Pietruszka I.Strawińskiego, Tako rzecze Zaratustra i Śmierć i wyzwolenie R.Straussa, symfonie Szostakowicza, Czajkowskiego, Mozarta, Haydna i Beethovena. Jesienią bieżącego roku ukaże się płyta CD z utworami S. Rachmaninowa i M. Musorgskiego, którą nagrał wraz z Belgradzką Radiową Orkiestrą Symfoniczną.

Aleksandar Marković specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, a jego repertuar obejmuje dzieła kompozytorów takich jak W. Lutosławski, G. Ligeti, czy M. Pintscher. Poprowadził w sali Vienna Musikverein światową premierę Feuerlicht, Nachtschatten Dirka D`Ase’a.

Z początkiem sezonu 2005/2006 objął stanowisko dyrektora muzycznego Opery w Innsbrucku.

ADAM WODNICKI
Nazywany „fenomenalnym pianistą” i „muzyczną gwiazdą” prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista na terenie Ameryki Północnej, Europy i Dalekiego Wschodu. W ostatnich kilku sezonach występował m.in. na Arundel Festival w Anglii, Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Chinach; koncertował tez w Japonii, Niemczech, na Tajwanie, w Kanadzie i wielokrotnie w Polsce.

Wodnicki dokonał szeregu nagrań płytowych dla firm Muza, Folkways, Wergo, Klavier, Centaur i Altarus, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki. Wydany przez firmę Altarus kompakt z muzyką Ignacego Jana Paderewskiego został oceniony jako „nagranie mistrza fortepianu” (Journal of the American Liszt Society), a płyta firmy Centaur (z wiolonczelistą Carterem Enyeartem) uznana przez Chicago Tribune za „jedno z najlepszych nagrań współczesnej muzyki kameralnej roku”.

Pianista uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie profesora Jana Hoffmana w krakowskiej Akademii Muzycznej; studiował również u Guido Agostiego w Sienie (Włochy) oraz u Gyorgy Seboka w Indiana University w Bloomington (USA).

Wodnicki był trzykrotnie stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie; otrzymał także trzy nagrody na VIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

W latach 1973-77 pianista był asystentem, a później adiunktem w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1979 roku, na zaproszenie University of Texas w Austin, Wodnicki uczył w tamtejszej School of Music. W 1980 roku został wykładowcą fortepianu głównego w University of North Texas College of Music, gdzie obecnie jest profesorem. Do grona jego studentów zalicza się szereg laureatów konkursów pianistycznych. Artysta prowadzi wykłady i kursy mistrzowskie dla nauczycieli i studentów; jest również jurorem konkursów pianistycznych.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook