-
W trakcie obrad online podczas pierwszego, w czasie podlaskiej prezydencji, posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP w 2021 w środę (24.02) poruszono wiele zagadnień. Wśród nich dominowały tematy z zakresu ochrony zdrowia oraz nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej 2021-2027. Posiedzeniu przewodniczył Marszałek Artur Kosicki, a uczestniczyli w nim także przedstawiciele Zarządu Województwa Podlaskiego - wicemarszałek Stanisław Derehajło oraz członek zarządu Marek Malinowski.
-
9 marca 1989 roku przy ul. Poleskiej w Białymstoku doszło do wykolejenia się czterech cystern z ciekłym chlorem. Niebezpieczeństwo było niewyobrażalne – chmura śmiercionośnego chloru mogła zagrozić całemu miastu i zabić tysiące osób. Na szczęście sprawna akcja służb ratowniczych zapobiegła tragedii. We wtorek (09.03) mija 32. rocznica tego zdarzenia.
-
11,4 mld złotych to budżet programu dla Polski Wschodniej (PPW+) w nowej perspektywie unijnej na lata 2021-2027. O priorytetach programu i o tym, na co zostaną przeznaczone te pieniądze, mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej podczas konferencji otwierającej konsultacje społeczne PPW+. Spotkanie odbyło się w piątek (5.03). Stanowisko województw w sprawie programu zaprezentował Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego i jednocześnie przewodniczący Komisji ds. Polski Wschodniej Związku Województw RP.
-
W czwartek (11.03) o godz. 17.00 Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na spotkanie online z Hanną Kondratiuk. Wydarzenie odbywa się w ramach 5. Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. Rozmowa z Hanną Kondratiuk odbędzie się na profilu Książnicy Podlaskiej na facebooku .
-
Dr hab. Krzysztof Filipow, prof. Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych, otrzymał tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Gieorgija Skovorody w Perejesławiu - Chmielnickim na Ukrainie. Został również konsultantem Centrum Numizmatyki i Obiegu Pieniądza, które działa na tamtejszej uczelni.
-
W Wojsku Polskim pełnią służbę. Różni je wiele: wiek, wykonywany zawód, pasje oraz role, które pełnią każdego dnia. Niektóre z nich posiadają wieloletnie doświadczenie życiowe, inne dopiero zaczynają drogę w dorosłość. Wszystkie łączy jedno – zaangażowanie w budowanie formacji, której misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności, a więc również ich bliskich.
-
Ponad roczny Filipek Łukaszuk z Bielska Podlaskiego zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni typu pierwszego (SMA1). Na terapię najdroższym lekiem świata, potrzebne jest prawie 9 mln złotych. W zbiórkę pieniędzy na rzecz chorego chłopca włączył się Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
-
Piękna biżuteria i eleganckie apaszki autorstwa Elwiry Horosz oraz oryginalne kolczyki zaprojektowane przez Jolantę Polowczyk, wszystko sygnowane logo województwa, są na wyciągnięcie... myszki. Aby je zdobyć, wystarczy dziś (08.03) odwiedzić fanpage Województwa Podlaskiego na Facebook'u i wziąć udział w konkursie z okazji Dnia Kobiet.
-
Białostocki Ritz w miniaturze i związane z nim opowieści, multimedialna makieta barokowego Białegostoku z czasów jego największego rozkwitu, urokliwe wnętrza kamienicy Cytronów - to wszystko czeka na odwiedzających Muzeum Historyczne przy ul. Warszawskiej 37 w Białymstoku. Podczas wizyty warto zajrzeć na wystawę pochodzących z lat 30. XX wieku karykatur autorstwa Czesława Sadowskiego i zobaczyć, jak jeden z najbardziej znanych białostockich malarzy widział niektórych przedstawicieli lokalnej śmietanki towarzyskiej.