Dodana: 21 wrzesień 2022 09:47

Zmodyfikowana: 21 wrzesień 2022 10:10

Rozpoczęły się Starosielskie Prezentacje 2022

Po niesamowitym koncercie Zespołu Jerycho czas na kolejne występy związane z Festiwalem Kultury Staropolskiej. W ramach imprezy pod patronatem Województwa Podlaskiego odbędą się jeszcze trzy koncerty. Wydarzenia artystyczne będą koncentrowały się na muzyce dawnej, a także kulturze staropolskiej z XVIII w. i epok wcześniejszych. Wstęp jest wolny.

sp.jpg

Starosielskie Prezentacje – Festiwal Kultury Staropolskiej to przede wszystkim platforma prezentacji artystycznych lokalnych zespołów i zaproszonych gości. Prezentacje artystyczne są wykonywane w duchu nazwy Starosielce, która podkreśla staropolskość, sielskość i związek z kulturą ludową oraz tradycyjną.

W tym roku w ramach festiwalu odbędą się jeszcze trzy wydarzenia:

  • koncert „Staropolskie Pieśni Żałosne” ku pamięci poległych na wojnie w Ukrainie w wykonaniu Moniki Horodek i Starosielskiego Bractwa Śpiewaczego - w środę (21.09) o godz. 19 w kościele pw. św. Kazimierza w Białymstoku z okazji Międzynarodowego Dzień Pokoju;                                                 
  • koncert Pieśni Rycerskich oraz Piknik husarski z pokazem rekonstrukcyjnym - w niedzielę, (25.09) o godz. 12.30 w Centrum rekreacyjno-sportowym w Starosielcach przy ul. Szkolnej;
  • koncert finałowy - Zespołu Muzyki Dawnej Diletto oraz Schola Gregoriana Sancti Casimiri - Marcin Mielczewski (1600 –1651) „Vesperae Dominicales - Nieszpory Niedzielne” - w niedzielę (25.09) o godz. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Białymstoku.

Więcej informacji oraz szczegółowy program dostępy jest na stronie internetowej Fundacji Pro Anima.

Pierwszy festiwal odbył się po raz pierwszy w 2019 r. na 100 lecie Starosielc. Zarówno pierwsza, jak i druga oraz trzecia edycja z 2020 i 2021 r. spotkały się z ogromnym uznaniem publiczności i w sposób wyjątkowy upamiętniły ważne dla społeczności lokalnej rocznice.

źródło i fot.: Fundacja Pro Anima
oprac.: Paulina Tołcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook