Dodana: 15 wrzesień 2022 12:16

Zmodyfikowana: 15 wrzesień 2022 12:16

W podróż po tradycji z Zygmuntem Glogerem

To spotkanie poświęcone wybitnemu historykowi, etnografowi i archeologowi. Odbędzie się w sobotę, 17 września o godz. 16 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Wydarzenie organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Wstęp jest wolny.

Gloger - zaproszenie.jpg

„Podróże po tradycji z Zygmuntem Glogerem” to widowisko filmowo-dźwiękowe z muzyką na żywo w wykonaniu Patryka Ołdziejewskiego i Marty Szałkiewicz.

Głównym bohaterem spotkania będzie Zygmunt Gloger - człowiek o niezwykle różnorodnych zainteresowaniach - badacz pieśni, imion, przysłów, a także antropolog opisujący wiejskie zwyczaje, święta, ubiory, dziecięce zabawy i spisującego bajki, legendy. To bystry obserwator i komentator życia codziennego drugiej połowy XIX wieku i pierwszej dekady wieku XX.

Pomimo okazałego dorobku i spuścizny, którą zostawił, jego postać jest mało znana, a w świadomości masowej, nazwisko Gloger częściej kojarzy się z browarnictwem, aniżeli z etnografią, krajoznawstwem czy ludowością. Sobotnie (17.09) wydarzenie to okazja do tego, by to zmienić. 

źródło i fot.: Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
oprac.: Paulina Tołcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook