Dodana: 21 wrzesień 2022 09:58

Zmodyfikowana: 21 wrzesień 2022 09:58

Wizyta delegacji z Ukrainy w urzędzie marszałkowskim

Perspektywy współpracy, w tym przy realizacji projektów w ramach programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027– to tematy wtorkowego (20.09) spotkania wicemarszałka Sebastiana Łukaszewicza z przedstawicielami Obwodu Rówieńskiego (Ukraina). Ukraińskiej delegacji przewodniczył Sergiej Gemberg, zastępca przewodniczącego Rówieńskiej Administracji Publicznej.

[20.09.2022] Spotkanie z udziałem przedstawicieli UMWP-2.jpg

Uczestnicy spotkania rozmawiali o potencjalnych kierunkach współpracy, wymienili doświadczenia na gruncie inwestycyjnym i gospodarczym.

– Istnieje wiele podobieństw pomiędzy naszym województwem i Obwodem Rówieńskim, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i gospodarczym. Dzisiejsze spotkanie i wymianę doświadczeń uważam za początek owocnej współpracy – mówił wicemarszałek. 

Sergiej Gemberg zaprezentował region pod kątem perspektyw współdziałania z Województwem Podlaskim.

– Jedną z największych smart specjalizacji w naszym regionie jest logistyka, prężnie funkcjonuje u nas także klaster meblarski, bardzo sprawnie działa branża IT. W planach mamy utworzenie parku naukowo-technicznego, który będzie zajmował się rozwojem nowej gospodarki – powiedział.

[20.09.2022] Spotkanie z delegacją z Obwodu Równieńskiego- Ukraina-2.jpg

Delegacja spotkała się także z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego oraz instytucji z regionu: Wiesławem Kamieńskim - zastępcą prezesa Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego i Pawłem Kramarzem, zastępcą dyrektora Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Zaprezentowali oni działania podejmowane przez instytucje, sprzyjające rozwojowi przedsiębiorstw z regionu.

– Realizujemy wiele różnych projektów. W tej chwili takim standardowym jest projekt platform wsparcia innowacyjnych pomysłów. To jest projekt, w którym propagujemy nabory wniosków od osób, które mają po prostu dobry pomysł. To nie muszą być nawet firmy – mówił Paweł Kramarz, zapraszając przedstawicieli Obwodu Rówieńskiego do kontaktu. – Myślę, że na pewno znajdziemy jakieś pole do współpracy.

Podczas rozmowy wymieniono także doświadczenia dotyczące pomocy przedsiębiorcom w wychodzeniu na rynki zagraniczne. 

– Wspólne działania i środki europejskie na pewno dadzą nam pole do popisu. Wierzę, że to dobry początek naszej wspólnej działalności – mówił Sergiej Gemberg.

Sergiejowi Gembergowi towarzyszyli Zoriana Litwinczuk, sekretarz prasowy przewodniczącego Obwodowej Administracji oraz Olga Jutowiec, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej.

Obwód Rówieński leży w zachodniej części Ukrainy, przy granicy z Białorusią. Graniczy z obwodami: Żytomierskim, Chmielnickim, Tarnopolskim, lwowskim i Wołyńskim oraz białoruskim obwodem Brzeskim.  Obwód ten współpracuje z województwem warmińsko-mazurskim. Jego stolica - Równe, jest miastem partnerskim Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska i Zabrza.

Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Łapiński

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook