Dodana: 16 wrzesień 2022 15:26

Zmodyfikowana: 16 wrzesień 2022 15:26

Podpisano umowę na dofinansowanie domu opieki dla dorosłych z niepełnosprawnościami

Chodzi o 2,6 mln złotych z funduszy europejskich przyznanych przez zarząd województwa Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”. Za te pieniądze zostanie utworzony w Białymstoku dom opieki dla osób dorosłych z zaburzeniami funkcji ruchowych wywołanych uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. W piątek, 16 września marszałek Artur Kosicki podpisał umowę na dotację z przedstawicielami stowarzyszenia: przewodniczącym zarządu Andrzejem Jackiem Reszutą i jego zastępcą Anną Marczak.

[16.09.2022] Podpisanie umowy 2,6mln zł na Jasny Cel-21.jpg

– To przedsięwzięcie jest zwieńczeniem pewnych działań, które stowarzyszenie podjęło, aby ten dom opieki powstał. My, jako Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, czyli instytucja zarządzająca środkami europejskimi staraliśmy się jak najbardziej pomóc. Zdajemy sobie sprawę, że jest to inwestycja bardzo potrzebna, nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale też ich opiekunom i rodzinom – mówił marszałek.

Dziękował też stowarzyszeniu za pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

– Dużo się mówi o wykluczeniu społecznym, likwidowaniu barier architektonicznych i aktywizowaniu osób z niepełnosprawnościami, wy natomiast nie mówicie, tylko działacie i za to serdecznie dziękuję w imieniu całego zarządu województwa, jego mieszkańców i swoim – podkreślał Artur Kosicki i dodał, że jest otwarty na wspieranie tego rodzaju inicjatyw.

Trzy osoby siedzą przy stole. Na stole mikrofony.

W ramach przedsięwzięcia zostanie rozbudowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek przy ul. św. Rocha 11. Będzie to kolejna inwestycja stowarzyszenia „Jasny cel” działającego od 2000 r.

– Na początku, kiedy nasze dzieci były małe, otworzyliśmy przedszkole, następnie, kiedy dorastały, otworzyliśmy szkołę podstawową, później szkołę ponadpodstawową i po zakończeniu tej szkoły będzie dom pomocy dla naszych podopiecznych – mówił Andrzej Jacek Reszuta, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”.

Otwarcie domu jest planowane na 2024 r. Dzienną opiekę otrzyma tam stała grupa dziesięciu osób. Placówka będzie oferować również tzw. opiekę wytchnieniową. To forma wsparcia skierowana do opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez przejęcie od nich opieki całodobowej na dwa tygodnie.

– Z tej formy opieki będą mogły korzystać jednocześnie cztery osoby, choć zdajemy sobie sprawę, że potrzeby są dużo większe, ale na razie warunki lokalowe tylko na tyle nam pozwalają – mówiła Anna Marczak.

Wspólne zdjęcie dorosłych i dzieci z niepełnosprawnościami

Specjaliści ze stowarzyszenia zapewnią podopiecznym formy aktywnego spędzania czasu, rozrywki i kontakt z innymi ludźmi. Odpowiednio dobrana terapia rehabilitacyjna umożliwi maksymalnie wysoki poziom ich usamodzielnienia się.

To nie pierwsze wsparcie z funduszy unijnych dla Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”.  W 2019 r. obecny zarząd przekazał 660 tys. zł na termomodernizację siedziby organizacji.

 

Aneta Kursa
red.: Paulina Tołcz
fot.: Mateusz Duchnowski 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook