Muzyka zasilana naturą. Xylopolis Karoliny Cichej i Sw@dy zapowiada nadchodzącą płytę SAD
– Oboje lubimy styl pracy, w której – jak u dzieci – dominującą emocją jest radość – mówi Cicha o wspólnym tworzeniu nowego albumu ze Sw@dą. Dowodem jest ich najnowszy singiel Xylopolis, który zapowiada płytę SAD. Płytę zasilaną naturą – przede wszystkim bliskiego obojgu Podlaskiego. Utwór dostępny jest już w sieci, premiera płyty – która powstała przy wsparciu Województwa Podlaskiego – odbędzie się 14 października.
Drewniane miasto przyszłości? Zeroemisyjne, bogate w nowoczesne technologie, w pełni skorelowane z naturą i bazujące na tradycjach drewnianej architektury województwa podlaskiego. Xylopolis czyli miasto zasilane naturą. W nowym utworze Cichej i Sw@dy Xylopolis to „miejsce, którego wyglądamy”, bezpieczna przystań z przyszłości, w którą artyści patrzą z nadzieją.
Singiel, który ma teraz swoją premierę, to też pierwszy wspólny utwór niecodziennego duetu. Powstał jeszcze jesienią 2021 roku jako muzyczna interpretacja idei Xylopolis prezentowanej przez Polskę na EXPO w Dubaju.
– W ciągu kilku miesięcy pieśń diametralnie zmieniła kontekst – mówi Cicha. – Pierwotnie utwór dotyczył wizji miejsca, które ma zapewnić ludzkości bezpieczną klimatycznie przyszłość. Trudno teraz nie odczytywać tekstu Xylopolis bez kontekstu tego, co zmieniło się wraz z wybuchem wojny w Ukrainie. „Miejsce którego wyglądamy” bezpieczna przystań z tekstu pieśni Xylopolis nie jest gdzieś „za borami za lasami”, lecz jest tu, blisko, niekiedy w naszych domach, gdzie uchodźcy znajdują bezpieczne schronienie.
Premierę Xylopolis poprzedziła publikacja singla, który mocniej oddawał społeczne nastroje po wybuchu wojny. Wiśniowy sad pisany był muzycznym językiem tęsknoty za utraconym domem. Teraz tym językiem Cicha i Sw@da dopisują nadzieję, krzepiące spojrzenie na wielokulturową młodość i naturę. Inspirowaną Podlaskiem.
– Jest tu magia lasu, brak ograniczeń i nieskrępowana taneczna energia. Sw@da, tworząc muzykę, chciał sprawić, żeby słuchacz poczuł impuls do ruchu. – Szukałem do tego środków w nieoczywistych miejscach – opowiada. – Skrzypce i cymbały to niekoniecznie pierwsze instrumenty, które przychodzą do głowy, kiedy myślimy o połamanych tanecznych groove'ach.
Cały dźwiękowy SAD usłyszymy w październiku. To będzie album tradycji i przyszłości, prezentujący szerokie spektrum podlaskich inspiracji kulturowych oraz językowych, muzyczna "Pochwała prowincji", jak brzmi tytuł cyklu zdjęć Wiesława Szumińskiego, który dopełni wydawnictwo.
Utwór powstał we współpracy z województwem Podlaskim oraz Instytutem Ochrony Środowiska w ramach Projektu XYLOPOLIS dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Mateusz Duchnowski/archiwum