Dodana: 19 wrzesień 2022 13:31

Zmodyfikowana: 19 wrzesień 2022 13:31

#Mickiewicz – widowisko muzyczno-słowne w Książnicy Podlaskiej

To wydarzenie muzyczno-słowne opierające się na nowoczesnej interpretacji i adaptacji dzieł Adama Mickiewicza. Odbędzie się w sobotę, 24 września o godz. 20 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Wydarzenie pod patronatem Województwa Podlaskiego organizowane jest w ramach projektu „Mickiewicz-FUSION”. Jego celem jest uczczenie Roku Romantyzmu Polskiego. Wstęp jest wolny.

mck.jpg

Scenariusz widowiska powstał na kanwie wybranych utworów poetyckich Adama Mickiewicza. To zderzenie słowa XIX-wiecznego poety ze współczesną muzyką, która otwiera świat polskiego romantyzmu, pozwalając współczesnemu widzowi zrozumieć wartości, które przyświecały pokoleniu Mickiewicza. Reżyserem i scenarzystą wydarzenia jest Patryk Ołdziejewski, a na scenie towarzyszyć mu będą aktorzy: Mateusz Sacharzewski i Mateusz Smaczny.

Przed spektaklem, o godz. 19, w Galerii Parter, otwarta zostanie wystawa grafik Mateusza Bielskiego „Ballady miejskie”, wzorowanych na tekstach Mickiewicza. Wizualne przeniesienie ludowych podań, wierzeń w czasy współczesne i obrazowe osadzenie ich w realiach nam bliskich, jest ambitnym i przyciągającym zabiegiem artystycznym. Umiejscowienie obrazu we współczesności i estetyka prac wpisują się w nurt tzw. urban fantasy, czyli baśni miejskich, które święcą triumfy w ostatnich latach, zarówno w literaturze, filmie, jak i grach. Według romantyków świat dzielił się na to, co widzialne (materialne) i poznawalne zmysłowo oraz na to, co niewidzialne (duchowe). Te dwie kontrastujące połowy to nic innego jak materialne urban i duchowe fantasy.

– Pragniemy w ten sposób wesprzeć młodzież szkolną w wysiłku zrozumienia wielowymiarowości i piękna poezji mistrza, ale też stworzyć przekaz atrakcyjny dla wszystkich osób, bez względu na wiek, wrażliwych na tradycję polskiego romantyzmu. Takie połączenie muzyki i słowa w nowoczesnym ujęciu pozwoli na złożenie hołdu Mickiewiczowi w ramach 200. rocznicy wydania jego „Ballad i romansów” – mówiła Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Projekt „Mickiewicz-FUSION” to niekomercyjny kolaż artystyczny o zróżnicowanych formach ekspresji twórczej, który konfrontuje ze sobą dwie płaszczyzny: zakorzenioną w tradycji oraz opartą na nowoczesności. W ramach zadania odbędą się: pełnowymiarowy spektakl muzyczny, performatywne czytanie tekstów Adama Mickiewicza w oryginalnej aranżacji muzycznej, wystawa grafik oraz prelekcje popularnonaukowe. Do współpracy zaproszeni zostali: muzycy, aktorzy, artyści plastycy, muzykolodzy, kulturoznawcy, literaturoznawcy i historycy. Wydarzenie pozwoli w sposób nowatorski spojrzeć na twórczość polskiego wieszcza i zrozumieć fenomen romantycznej poezji.

źródło i fot.: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
oprac.: Paulina Tołcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook