Dodana: 5 wrzesień 2022 06:49

Zmodyfikowana: 5 wrzesień 2022 12:59

Polish Run 2022!

Zakończył się (4.09) tegoroczny Polish Run 2022 w Brukseli. Wzięło w nim udział ok. 1000 biegaczy. Organizatorem wydarzenia był Dom Polski Wschodniej i Ambasada RP w Królestwie Belgiii. Bieg odbył się po raz szósty, a po raz pierwszy wzięła w nim udział reprezentacja Województwa Podlaskiego!

Kilkoro osób w kolorowych strojach sportowych. Trzymają transparent z napisem Podlaskie.eu

Polish Run to impreza, której celem jest promocja Polski, ale przede wszystkim regionów Polski Wschodniej i szlaku Green Velo. W tym roku oprócz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, byli także urzędnicy ze świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Wydarzenie ma za zadanie także aktywizację ludzi kochających sport, propagowanie zdrowego i sportowego trybu życia. W biegu biorą udział całe środowisko Polonii i jej międzynarodowych przyjaciół, przedstawicieli świata instytucji europejskich, dyplomatów, mieszkańców Belgii i wszystkich innych państw.

Polish Run-2.jpg

Michał Szczepura, pochodzący z Białegostoku, a na co dzień pracujący w Domu Polski Wschodniej przyznaje, że bardzo cieszy fakt, że impreza w pełnym zakresie powróciła po pandemii i dalej cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Brukseli.

– Dla nas to okazja, aby przybliżyć i zaprosić do Polski mieszkańców Brukseli, a dla Polaków, którzy już tu są. Zawsze jest to miłe wydarzenie, które pozwala się im spotkać z rodakami, gdzie wszędzie słychać język polski. Na stoisku Domu Polski Wschodniej, które zawsze towarzyszy nam podczas tego biegu mamy szereg pięknie wydanych folderów w wielu językach i tym samym chcemy zachęcić do odwiedzania Polski, zwłaszcza jej wschodniej części, czyli od Podkarpackiego, przez Lubelskie, Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie, bo uważamy tę cześć Polski za najpiękniejszą! – powiedział Michał Szczepura, organizator Polish Run.

W skład reprezentacji Podlaskiego weszli: Małgorzata Półtorak z Departamentu Polityki Informacyjnej, Jakub Puchalski, reprezentujący Gabinet Marszałka, Andrzej Jabłoński i Paweł Dzienis z Departamentu Promocji i Współpracy z Zagranicą oraz Michał Kiejko z Referatu Sportu urzędu marszałkowskiego.

Polish Run-9.jpg

10-cio kilometrowy bieg, w którym brała udział reprezentacja Podlaskiego, nie należał do najłatwiejszych, ponieważ jego trasa biegła wyłącznie przez tereny leśne. Trzeba było pokonać wiele wzniesień, przewyższeń i zwężeń trasy. Trudy biegu przy prawie 30 stopniach Celsjusza znakomicie rekompensowały widoki na trasie i malownicze tereny.

– Liczba osób, która biegła za naszymi plecami, widziała nasze specjalne koszulki z adresem strony internetowej i z logo województwa i już nawet na trasie spotkaliśmy się z hasłami "Pozdrawiamy Podlaskie, jest siła!", więc wszystkie tego typu inicjatywy zawsze mają sens, są ważne i potrzebne, bo zostawiamy po sobie ślad, dobrym słowem i uśmiechem. To wszystko ma znaczenie, bo tak właśnie chcemy być kojarzeni jako Województwo Podlaskie i bardzo zależy nam na tym, aby coraz więcej ludzi odwiedzało nasz region - mówił Andrzej Jabłoński - zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy z Zagranicą UMWP w Białymstoku. 

Można było wybrać bieg na: 10 km, 21 km lub nordic walking. Tegoroczna edycja zawodów oferowała trasy biegowe, pozwalając uczestnikom na odkrycie otuliny stolicy Europy przy jednoczesnym poszanowaniu przyrody i podnoszeniu świadomości na temat wpływu, jaki każdy biegacz wywiera na środowisko. Każdy z uczestników, który ukończył bieg otrzymał pamiątkowy medal i koszulkę. Gościem specjalnym wydarzenia był legendarny napastnik, reprezentant Polski, Włodzimierz Lubański, który mieszka w Brukseli.

***

Dom Polski Wschodniej (DPW) powstał 2 grudnia 2009 r., kiedy to marszałkowie pięciu województw podpisali porozumienie o utworzeniu wspólnego przedstawicielstwa w Brukseli. To wspólne przedstawicielstwo województw: podlaskiego, podparpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego w Unii Europejskiej. Ideą jego powołania było lepsze wykorzystanie wspólnego potencjału rozwojowego tworzących go regionów. Służy on pomocą zarówno samorządom z terenu województw, podmiotom gospodarczym, jak i osobom prywatnym. Działa na wielu płaszczyznach - począwszy od współpracy z instytucjami UE, mającymi swe siedziby w Brukseli, poprzez promocję gospodarczą i turystyczną.

Dom Polski Wschodniej w ramach swojej działalności organizuje liczne wydarzenia o charakterze gospodarczym, które uwzględniają potrzeby wszystkich regionów wchodzących w skład DPW.

red./fot.: Małgorzata Półtorak, UMWP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook