Obchody 102. rocznicy Bitwy Niemeńskiej w Sokółce
To jedna z najważniejszych bitew wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. - drugi po Bitwie Warszawskiej zasadniczy sukces militarny Wojska Polskiego w kontrofensywie przeciw Armii Czerwonej. W niedzielę, 18 września upamiętniono to wydarzenie. Samorząd województwa reprezentowali: Wiesława Burnos, członek zarządu i Paweł Wnukowski, radny wojewódzki.
Obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobach żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. spoczywających na cmentarzu parafialnym w Sokółce. Hołd polskim bohaterom walczącym o niepodległą Polskę oddała również Wiesława Burnos, która zaznaczyła, że upamiętnianie tego typu wydarzeń historycznych buduje naszą narodową tożsamość.
– My, mieszkańcy Sokółki zawsze spotykamy się tu, żeby uczcić ważne wydarzenia i tak samo jest dzisiaj. Żyjemy w takich czasach, które są czasami niepewnymi i być może w najbliższym czasie czekają nas trudności, ale kiedy napadnięto na Polskę, kiedy była bitwa, której wspomnienie obchodzimy, ludzie przeżywali jeszcze więcej. Także przygotujmy się na to i módlmy się o to, żeby nie było wojny, żeby był pokój – mówiła.
Paweł Wnukowski, radny wojewódzki w imieniu marszałka Artura Kosickiego przeczytał list skierowany do uczestników wydarzenia:
– Bitwa, która w dniach od 20 do 26 września 1920 r. rozgorzała nad rzeką Niemen miała bardzo ogromne znaczenie. Dzięki niezwykłemu bohaterstwu i męstwu polskich oddziałów bolszewicy zostali wówczas ostatecznie rozgromieni. Nasze państwo uratowało swoją, tak kruchą jeszcze Niepodległość. Niech dzisiejsze wspomnienie tego wspaniałego polskiego zwycięstwa umacnia nasz patriotyzm i naszą miłość do Ojczyzny – cytował.
Uczestnicy wzięli udział we mszy świętej w intencji ojczyzny w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu. Przewodniczył jej bp Henryk Ciereszko - biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej.
Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przemaszerowali przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam odbyły się wystąpienia okolicznościowe i występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki.
Po oficjalnych uroczystościach odbył się piknik wojskowy, gdzie zgromadzeni mogli bezpłatnie spróbować przepysznej grochówki na placu przy kinie w Sokółce.
W uroczystościach wzięli udział także: poseł Jarosław Zieliński, Bogusława Szczerbińska - wicewojewoda podlaski, podlascy samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji, a także, harcerze i mieszkańcy Sokółki.
***
Bitwa Niemeńska, nazywana jest także operacją niemeńską. Miała charakter ciągu starć zbrojnych. Walki były częścią polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom. Jak oceniają historycy, ostatecznie bitwa przypieczętowała polskie zwycięstwo w wojnie z Rosją Sowiecką, a władze na Kremlu musiały zrezygnować z ówczesnych planów ekspansji komunizmu na Zachód.
Paulina Tołcz
red.: Cezary Rutkowski
fot.: iSokolka.eu