Dodana: 21 wrzesień 2022 15:05

Zmodyfikowana: 22 wrzesień 2022 09:25

Jubileusz 30-lecia Klubu Amazonek

Działają na rzecz kobiet leczonych z powodu raka piersi, wzajemne się wspierają i pomagają – członkowie Klubu Amazonek w Białymstoku w środę, 21 września świętowali 30-lecie istnienia organizacji. W konferencji edukacyjno-jubileuszowej „Życie z nowotworem piersi” w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania uczestniczył m.in. marszałek Artur Kosicki. Patronem wydarzenia jest Województwo Podlaskie.

Marszałek i kobieta na brązowym tle

Misją Klubu Amazonek jest wzajemne wsparcie i pomoc w aktywnym działaniu i wychodzeniu z choroby nowotworowej.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za te wszystkie działania integracyjne, promocyjne i edukacyjne, dotyczące profilaktyki nowotworowej. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza że panie są żywym przykładem, że z tą chorobą można zwyciężyć – powiedział marszałek Artur Kosicki, dodając, że Departament Zdrowia urzędu marszałkowskiego prężnie angażuje się w działania organizowane przez Klub Amazonek i przypomniał, że w stolicy województwa powstaje Breast Cancer Unit, ośrodek specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów piersi.  

„Wszystko jest trudne, nim stanie się proste”

„Nie ma rzeczy, nie ma rzeczy niemożliwych, wszystkich ludzi uszczęśliwię. Tylko daj mi Panie, proszę skrawek nieba”– tymi słowami Hymnu Amazonek rozpoczęła się jubileuszowa konferencja, a następnie przedstawiono formy działalności klubu.

Podczas uroczystości nagrodzono Amazonki za działalność społeczną w klubie. Wręczono odznaczenia i wyróżnienia m.in.: Kryształowy Łuk Amazonki, Rubinowy Łuk Amazonki i Bursztynowy Łuk Amazonki. Wręczono także podziękowania za wieloletnią pracę w sekcji ochotniczej. Marszałek Artur Kosicki przekazał nagrodę Ewie Jabłońskiej-Grzelak, prezes Klubu Amazonek w Białymstoku.

– Trzydzieści lat działamy na rzecz kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi. Nasze motto na dziś, jutro i pojutrze to: „wszystko jest trudne, nim stanie się proste”. Poprzez rehabilitacje i działania integracyjne, które organizujemy, pomagamy kobietom, które dowiedziały się o chorobie stanąć na nogi – mówiła dr inż. Ewa Jabłońska-Grzelak, prezes Klubu Amazonek w Białymstoku.

579A9684.jpg

Wzajemne wsparcie

Klub Amazonek w Białymstoku prowadzi profesjonalną rehabilitację fizyczną, psychiczną i społeczną osób zmagających się z chorobą nowotworową, przygotowuje wolontariuszki ochotniczki do odwiedzania pacjentek leczonych na Oddziałach BCO i MSWiA, prowadzi szeroką akcję edukacji kobiet w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, organizuje otwarte konferencje mające na celu podnoszenie świadomości i wiedzy onkologicznej, a także spotkania z młodzieżą i pracownicami wielu firm.

– To, że jesteśmy razem, to jest coś wspaniałego. W Amazonkach jestem czternaście lat, jest to odskocznia od codzienności, możemy wspólnie porozmawiać, uczestniczyć w rehabilitacjach, razem wyjeżdżamy na pielgrzymki. W klubie mamy niesamowicie rodzinną atmosferę – powiedziała Alicja Sławicka, Amazonka. 

Nie zabrakło jubileuszowego tortu i podziękowań instytucjom i osobom wspierających działalność klubu. Marszałek Artur Kosicki, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem, otrzymał wyróżnienie, a Departament Zdrowia urzędu marszałkowskiego - statuetkę.

Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładów naukowych. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz mówiła o „badaniach kontrolnych po leczeniu raka piersi”, a Renata Posmyk o „poradnictwie genetycznym w dziedziczonym raku piersi. Prelekcję o „rehabilitacji w trakcie i po chorobie” przedstawiła Joanna Filipowska, a o „obrazie siebie w chorobie” wykład poprowadziła psycholog Iwona Micner.

Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Duszyński

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook