Dodana: 14 luty 2006 12:00

Zmodyfikowana: 14 luty 2006 12:00

Edward Kulikowski

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Od początku swojej działalności artystycznej i pedagogicznej prowadził wiele działań animacyjnych w społecznym ruchu muzycznym m.in. współpracując z Białostockim Towarzystwem Muzycznym.

Od 1977 r. jest dyrygentem Chóru Akademickiego, profesorem na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Jest autorem wielu opracowań chóralnych wykonywanych przez zespół.

Od 1983 r. współpracuje z Filharmonią w Białymstoku, przygotowując i dyrygując wieloma koncertami a capella i oratoryjnymi m.in.: J.S Bacha - "Oratorium na Boże Narodzenie", G.F Haendla "Te Deum", J. Haydna "Msza nelsońska", L. van Beethovena "Msza C-dur", E Schuberta " Msza G-dur", Ch. Gounoda "Msza cecyliańska".

Wspólnie z dyrygentami Filharmonii Białostockiej: Tadeuszem Chachajem i Mirosławem J. Błaszczykiem przygotowywał dzieła oratoryjne m.in: W.A. Mozarta "Requiem", G. Verdiego "Requiem", J. Haydna "Msza terezjańska", A. Dvoraka "Stabat Mater", L.van Beethovena "IX Symfonia".

Pod jego kierownictwem Chór początkowo specjalizował się w wykonywaniu literatury muzycznej a cappella, następnie rozszerzając swój repertuar o dzieła oratoryjne. Prezentował swoje programy koncertowe przed publicznością Białegostoku i regionu oraz innych miast Polski. Od 1984 roku zespół regularnie koncertuje w Europie: niemal corocznie uczestniczy w tournee koncertowych organizowanych do wielu krajów Europy.

Chór uczestniczył także w wielu zagranicznych festiwalach i konkursach.

Festiwale:
Nancy - Francja /l985/,
Neerpelt - Belgia /1985 - I nagroda/,
"Universitas Cantat '98" Poznań, /17-19 kwietnia 1998/
International Church Music Festival Berno'99 - Szwajcaria /1999/,
International Church Music Festival Coventry 2000 - Anglia /2000/,
Helsingborgs Körfestival - Szwecja /2004/

Konkursy:
Gorycja - Włochy /1986/,
Linz - Austria /l990 - wyróżnienie/,
Llangollen - Wielka Brytania /l993/,
Ateny - Grecja /1996 - dwa srebrne medale i jeden brązowy/.

facebook