Dodana: 25 sierpień 2006 09:34

Zmodyfikowana: 25 sierpień 2006 09:34

Georgi Andreev

                        
                         Fot.  Wojciech Zaniewski

Urodzony w 1936 r. w Svilengradzie w Bułgarii, artysta, grafik, malarz. Ukończył studia, pod kierownictwem profesora Aleksandra Popliłowa, jego specjalizacją była grafika użytkowa.

Od 1971 roku mieszka i tworzy w Białymstoku. Fascynację Białymstokiem można dostrzec w jego pracach: "Białostocczyzna w malarstwie, grafice i plakacie" (1977) oraz "Białystok w grafice i rysunku" (1983).

Jego prace wystawiano nie tylko w Białymstoku (między innym w Galerii Arsenał), ale i w Warszawie, Toruniu, Opolu, Hajnówce, Augustowie. Twórczość Andreeva pokazywana była także poza granicami naszego kraju, w Wilnie, Sofii czy Phenianie. Georgi Andreev jest wielokrotnie nagradzanym i wyróżnianym uczestnikiem konkursów plastycznych. W Akademii Sztuk Pięknych otrzymał nagrodę za najlepszy rysunek - „Akt”. W 1968 roku zdobył kolejną nagrodę na Międzynarodowym Festiwal Młodzieży w Sofii.

Jest przedstawicielem stylu realistycznego w sztuce. Tworzy przede wszystkim rysunki portretowe, pejzaże i szkice. Jest także twórcą prac z zakresu sztuki użytkowej – plakatów, ilustracji książek, projektantem cerkiewnego malarstwa ściennego. W swoich pracach Andreev posługuje się przede wszystkim akwarelą, tuszem i kredkami.

Do najważniejszych wystaw, w których pokazywano jego prace, należy zaliczyć: "Kopernik i jego myśl" (1973), "Bułgaria widziana z Polski" (1982), "Rysunki, ilustracje, portrety" (1988, 1986), cykl "Sen kobiety" (1998). W 2005 roku ukazała się książka „Droga Krzyżowa. Eucharystia, a tajemnice Męki Pańskiej”, do której Georgi Andreev stworzył ilustracje.

Opracowała: Martyna Zaniewska

Na podstawie:
Katalogów wystawowych Galerii Arsenał,
www.andreev.cad.pl

facebook