Dodana: 28 grudzień 2004 13:31

Zmodyfikowana: 28 grudzień 2004 13:31

Tomasz Bagiński

Urodzony w Białymstoku 10 stycznia 1976 roku. Tomek Bagiński jest rysownikiem, malarzem i animatorem. Głównym medium, jakim się posługuje, jest komputer. Jest artystą samoukiem. Porzucił studia architektoniczne dla robienia filmów. Jego film studencki "Rain" zdobył kilka nagród i stał się dla niego przepustką do firmy Platige Image, w której Bagiński pracuje nad efektami specjalnymi i animacją na potrzeby reklamy, kina i telewizji.

Jego siedmiominutowa "Katedra", zrealizowana na podstawie opowiadania jednego z najpłodniejszych polskich pisarzy science fiction Jacka Dukaja, powstawała przez trzy lata - została ukończona w ubiegłym roku. Film jest określany przez krytykę jako dzieło "plastycznie precyzyjne, wyrosłe z ducha komiksów i filmów fantasy".
Nominacja do Oscara w kategorii "najlepszy animowany film krótkometrażowy", to nie pierwsza nagroda dla "Katedry". Obraz zdobył już kilka znaczących międzynarodowych wyróżnień, w tym Best Animated Short na Siggraph 2002, nagrodę główną konkursu Animago 2002 oraz nominacje do kilku konkursów w Europie, z których najważniejsze to LEAF w Londynie (London Effects and Animation Festival), BAF (Bradford Film Festival), Mediarama w Sewilli i ArtFutura w Barcelonie.
Bagiński ma na swoim koncie publikacje na temat filmu w wielu gazetach branżowych na całym świecie - od Stanów Zjednoczonych po Chiny i Japonię.

 

facebook