Krzysztof Rau
Ur. w 1937 r. w Pułtusku. Należy do największych twórców polskiego teatru lalek.
Jest reżyserem, aktorem, autorem sztuk, menedżerem kultury, byłym Teatru Lalek "Banialuka", w którym przeprowadził udaną reformę zamieniając w Teatr "Banialuka" - Ośrodek Teatralny, grupujący samodzielne zespoły twórcze. Przedtem - przez wiele lat pracował w Białymstoku, gdzie był dyrektorem Teatru Lalek oraz twórcą Wydziału Lalkarskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i jej wieloletnim profesorem.
Na początku lat 90., w małej podsuwalskiej miejscowości stworzył prywatny Teatr Lalek 3/4 Zusno, który odniósł wielki sukces artystyczny- zyskując entuzjastyczne recenzje m.in. w "Chicago Tribune" i doczekał się wielu polskich i zagranicznych opracowań uniwersyteckich, a przede wszystkim stał się przykładem nowego sposobu myślenia na funkcjonowanie teatru jako instytucji.
Poszukując własnych środków wyrazu i odrębnej drogi twórczej uważnie śledził dokonania innych nestorów teatru. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim Joannę Piekarską, której zawdzięcza wprowadzenie w teatr, Natalię Gołębską, którą szczególnie cenił za jej "niezwykle gorące, poetyckie traktowanie teatru", Jana Dormana z jego pięknem obrazowania i metaforyką, a także doskonałego technicznie Michała Zarzeckiego. Najbardziej jednak - jak sam wspomina - ulegał aktorskiemu spojrzeniu na teatr Władysława Jaremy.
W drugiej połowie lat 60. teatry lalkowe, takie jak Wrocławski Teatr Lalek i poznański "Marcinek" zaczęły regularnie wystawiać spektakle dla dorosłych i młodzieży. Od 1972 roku taką konsekwentną działalność prowadził też
Lata dyrekcji
Laureat Paszportu "Polityki" w 1996 roku.
Na podstawie tekstu Marka Waszkiela
opr. Adam Dzierma
Materiały Teatru Pleciuga
2 grudnia 2003
ze strony www.teatry.art.pl