Marian Szamatowicz
Prof. Marian Szamatowicz, kierownik Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku.
W 1954 roku rozpoczął studia na Akademii Medycznej w Warszawie. W 1960 roku ukończył ją z wyróżnieniem i wrócił do Białegostoku.
Pracował w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i Zakładzie Chemii AM, od 1963 roku w Państwowym Szpitalu Klinicznym.
W 1979 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a dziesięć lat później profesora zwyczajnego. W latach 1975 - 1981 pełnił funkcję prorektora AMB. W 1989 roku kandydował do Senatu. Od wielu lat kieruje kliniką ginekologii w PSK. Promotor wielu przewodów doktorskich. 20 grudnia 2004 otrzymał tytuł doctora honoris causa Akademii Medycznej w Białymstoku.
Profesor Szamatowicz w 1987 r. dokonał pierwszego w Polsce zabiegu zapłodnienia metodą in vitro. Kierowana przez profesora Mariana Szamatowicza klinika AMB jest największym ośrodkiem leczenia niepłodności kobiet. Co szóste małżeństwo w Polsce (ponad milion par) ma ograniczone nadzieje na potomstwo, z nich ok. 200 tysięcy kwalifikuje się do leczenia in vitro.
Pierwszy przypadek pozaustrojowego zapłodnienia in vitro ludzkich komórek jajowych dokonali w 1977 brytyjscy badacze, Steptoe i Edwards. Pierwsza w Polsce osoba, która urodziła się w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego, w dniu 12 listopada 2000 r. obchodziła swoje 10 urodziny. Jubileusz dziewczynki był świętem dla całego środowiska białostockich ginekologów. Obecnie dzięki nowoczesnej aparaturze i nabytym doświadczeniom, co roku wykonuje się około tysiąca tzw. cykli leczniczych, w wyniku których w ciążę zachodzi około 200 pacjentek białostockiego ośrodka. Wedle oceny prof. Szamatowicza około tysiąca dzieci narodziło się przez okres 10 lat po zapłodnieniu in vitro w Białymstoku.
W Polsce w 18 ośrodkach leczenia niepłodności wykonuje się co roku około 2 tys. zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego.