Dodana: 15 grudzień 2004 13:59

Zmodyfikowana: 15 grudzień 2004 13:59

Ryszard Kuzyszyn 1927-2004

Znakomity scenograf, stworzył około 180 scenografii w kilkunastu teatrach, współpracując z kilkudziesięcioma reżyserami.

Urodził się w 1927 roku w Sanoku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarstwa, rysunku i kompozycji uczył się u profesorów: Tadeusza Łakomskiego i Czesława Rzepińskiego oraz u Jonasza Sterna i Władysława Strzemińskiego. Zajęcia z reżyserii miał z Ireną Babel, Jerzym Kaliszewskim, Henrykiem Szletyńskim i Lidią Zamkow. Dyplom na Wydziale Scenografii krakowskiej ASP pod kierunkiem profesorów Karola Frycza i Andrzeja Stopki, zdobył w 1955 roku.

Zaprojektował ponad 180 scenografii w 18 teatrach. Współpracował z 60 reżyserami, m.in. z Tadeuszem Aleksandrowiczem, Izabelą Cywińską, Iwo Gallem, Markiem Okopińskim, Ewą Petelską, Czesławem Wołłejko i Jerzym Zegalskim. Miał indywidualne oraz uczestniczył w zbiorowych wystawach scenografii i malarstwa m.in. w Białymstoku, Krakowie, Łodzi, Berlinie, Londynie, Sztokholmie i Wiedniu. Zdobywał nagrody na ogólnopolskich festiwalach i otrzymał m.in. "Złotą Podkowę" za scenografię roku w 1975 ("Szewcy" Witkacego). Był Honorowym Członkiem Towarzystwa Kultury Teatralnej, nagradzali go ministrowie i wojewodowie. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużonego Działacza Kultury oraz srebrną i złotą odznaką "Zasłużonego dla Białostoczyzny”.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook