Dodana: 23 luty 2009 09:40

Zmodyfikowana: 23 luty 2009 09:40

Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach – Suwałki Blues Festiwal

Nazwa zgłoszenia: Suwałki Blues Festiwal
Producent/Wykonawca: Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach

Opis zgłoszenia: W dniach 18 – 19 lipca 2008 w Suwałkach, odbył się festiwal bluesowy – Suwałki Blues Festiwal. W koncertach plenerowych (na czterech scenach), klubowych, akustycznych i nocnym jam session wzięło udział 25 zespołów i prawie 130 muzyków bluesowych z Litwy, Estonii, Norwegii, Anglii, Francji, USA i Polski. Gwiazdą imprezy był Jeremy Spencer z Wielkiej Brytanii, legendarny założyciel i były gitarzysta zespołu Fleerwood Mac. Polskie środowisko bluesowe reprezentowały m.in. zespoły: Dżem, Słąwek, Wierzcholski & Nocna Z miana Bluesa, Kasa Chorych. W dwudniowych koncertach wzięło udział około 10 tysięcy osób, w tym wielu fanów bluesa z Polski i zagranicy.


Suwałki od lat 80-tych posiadają bogatą tradycję i historię muzyki bluesowej. Ale dopiero ubiegłoroczny festiwal pozwolił na szerszą promocję miasta, jako nowego i ważnego punktu na bluesowej mapie Polski. Zarówno wykonawcy, jak i fani z Polski i zagranicy stworzyli niepowtarzalną atmosferę święta bluesa, która udzieliła się także mieszkańcom Suwałk. Amatorzy Bluesa mieli możliwość skorzystania z różnorodnych zajęć edukacyjnych, prowadzonych przez profesjonalistów oraz uzyskania porad odnośnie sprzętu muzycznego. Wstęp na koncerty plenerowe był wolny, dzięki temu, festiwal był ogólnie dostępny także dla osób niezamożnych.


W prace nad sprawnym przebiegiem festiwalu włączyło się wielu młodych ludzi, wolontariuszy, których zaangażowanie społeczne może być w przyszłości wykorzystane przy organizacji innych imprez w mieście. Na uwagę zasługuje fakt, iż Suwałki Blues Festiwal odbył się dzięki inspiracji miasta Notodden w Norwegii, które jest miastem partnerskim Suwałk – organizatorem jednego z największych festiwali bluesowych w Skandynawii. Suwalski festiwal bluesowy wzbogacił także w znaczący sposób letnią ofertę kulturalną Suwałk i województwa podlaskiego, przyczynił się także do wzrostu ilości turystów odwiedzających województwo podlaskie.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook