Dodana: 23 luty 2009 09:38

Zmodyfikowana: 23 luty 2009 09:38

Podlaski Klaster Bielizny – Powstanie Podlaskiego Klastra Bielizny

Nazwa zgłoszenia: Powstanie Podlaskiego Klastra BieliznyProducent/Wykonawca: Firmy - Ava, Axami, Gaia, Gorteks, Kinga, Kontri, Kostar, Mat, Gracya, Sander AG

Opis zgłoszenia: Firmy: Ava, Axami, Gaia, Gorteks, Kinga, Kontri, Kostar i Mat, czyli 7 firm produkcyjnych i jedna dystrybucyjna, wiosną 2008 r. utworzyły Podlaski Klaster Bielizny. Następnie do klastra dołączyły firmy Gracya (producent bielizny) oraz Sander AG (hurtownik dodatków krawieckich). Wymienione firmy są czołowymi producentami bielizny w Polsce i od lat zajmują wysoką pozycję na rynku. Łącznie produkują ok. 3 milionów sztuk bielizny rocznie, a eksport obejmuje ok. 40 proc. produkcji. Firmy członkowskie razem zatrudniają ok. 1000 osób. Firmy klastra ze swoją ofertą są obecne we wszystkich znaczących hurtowniach w kraju. Zatrudniają własnych projektantów i posiadają wyspecjalizowane studia projektowe. Przy produkcji wykorzystują najnowocześniejsze technologie i światowej klasy surowce. W ramach klastra każda firma prowadzi swoją dotychczasową działalność, ale nie wyklucza wprowadzenia nowej, wspólnej linii bielizny. Organizowana jest także giełda surowcowa i wspólne przetargi na usługi.


Założenie Stowarzyszenia Podlaski Klaster Bielizny jest odpowiedzią na zmieniające się warunki gospodarcze, ale przede wszystkim jest szansą na zwiększenie konkurencyjności na rynkach krajowych i zagranicznych. Aby utworzyć klaster musiała się porozumieć odpowiednia ilość firm z naszego regionu. Jednakże mimo wzajemnej kooperacji firmy te zachowały konkurencyjność. Poprzez klaster firmy zwiększają innowacyjność w branży bieliźniarskiej, wspólnie występują na rynkach międzynarodowych, jako silna grupa producentów z Podlasia, a co za tym idzie – wspierają promocyjnie region.  Warto wspomnieć, że jest to pierwszy klaster bielizny w Polsce.

facebook