Dodana: 23 luty 2009 09:37

Zmodyfikowana: 23 luty 2009 09:37

Gospodarstwo Ogrodniczo-Szkółkarskie „Sajsad” – Kompleksowa uprawa ekologiczna

Nazwa zgłoszenia: Kompleksowa uprawa ekologicznaProducent/Wykonawca: Gospodarstwo Sadowniczo-Szkółkarskie „Sajsad”

Opis zgłoszenia: Kompleksowa uprawa ekologiczna (organiczna) w produkcji sadowniczej polegająca na całkowitym wyeliminowaniem środków chemicznych a zastąpieniu ich technologią przyjazną środowisku i człowiekowi. W tym celu stosuje się: maszynę wiatrową, odmiany parchoodporne jabłoni, inteligentne kosiarki, wirusy zwalczające i EM  (bakterie rozkładające celulozę), napary, wypary, gnojowicę z ziół.


1. Maszyna wiatrowa – składa się z masztu o wys. 12m, mocno zakotwiczona w ziemi, posiadająca 6m śmigło i napędzana jest silnikiem spalinowym DIESELA o mocy 250kW. Maszyna wiatrowa ma za zadanie: - ochronę do 20ha przed uszkodzeniami mrozowymi przy spadku temp. nawet  do – 10oC; - nawadnianie do 20ha przy zastosowaniu specjalnej przystawki; - nanoszenie oprysków do 20ha przy zastosowaniu odpowiednich przystawek. W chwili obecnej posiada zainstalowaną funkcję tylko do ochrony przed przymrozkami. Natomiast nawadnianie i nanoszenie oprysków są już w fazie testów. 
2. Nowe krzyżówki odmian parchoodpornych, o bardzo dobrym smaku i dużej zawartości związków niezbędnych człowiekowi takich jak polifenole  i oksydanty, mogą być uprawiane przy maszynie wiatrowej, mimo, że nawadnianie odgórne sprzyja większemu rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych. Przy odmianach nieodpornych na choroby, czyli tradycyjnych, owoce są porażone przez parcha jabłoni i inne choroby, co przekreśla ich użyteczność konsumpcyjną i przetwórczą.
3. Inteligentne kosiarki eliminują stosowanie herbicydów w sadzie w pasach herbicydowych. Tradycyjne kosiarki pozostawiają pas herbicydowy niewykoszony, natomiast kosiarki inteligentne są wyposażone w czujniki, dzięki którym kosiarka omija drzewa i wykasza trawę i chwasty.
4. Do zwalczania szkodników stosowane są wirusy, które selektywnie zwalczają owocówkę jabłkóweczkę. Szkodniki są zwalczane przez zioła w postaci naparów, wyparów, gnojowicy i EM czyli Efektywne Mikroorganizmy, które rozkładają wykoszoną trawę do związków przyswajalnych przez roślinę. EM powoduje, że dostarczamy ok. 40 ton obornika na ha w formie przyswajalnej. Taka ilość organicznego nawożenia jest w zupełności wystarczająca by był normalny obfity plon.

facebook