Dodana: 23 luty 2009 09:34

Zmodyfikowana: 23 luty 2009 09:34

Agroturystyka „Tatarska Jurta” – Festiwal Kultury i Tradycji Tatarów Polskich

Nazwa zgłoszenia: „Festiwal Kultury i Tradycji Tatarów Polskich”Producent/Wykonawca: Agroturystyka „Tatarska Jurta” w Kruszynianach

Opis zgłoszenia: Festiwal Kultury i Tradycji Tatarów Polskich odbył się w 2008 r. już trzeci raz. Dwa lata wcześniej był Festynem natomiast w 2008 roku ze względu na swoją rangę przeistoczył się już w Festiwal. W 2008 r. odwiedziło go 6 tys. osób (goście nie tylko z Podlasia, ale też z całej Polski i z zagranicy). Program imprezy był nastawiony na przedstawienie kultury tatarskiej oraz promowanie przepięknych terenów Podlasia. Impreza rozpoczęła się 16 sierpnia w godzinach popołudniowych. Ludzie odwiedzali meczet gdzie Dżemil Gembicki opowiadał o Tatarach, muzułmanach oraz islamie, potem można było odwiedzić mizar – tatarski cmentarz. Na terenie placu przed „Tatarską Jurtą” można było usiąść i odpocząć. Wszystkie miejsca były zajęte, jedzono, tańczono, śpiewano, kupowano i najzwyczajniej w świecie rozmawiano.


Ogromnym powodzeniem cieszyły się warsztaty kulinarne. W tym roku oprócz kuchni tatarskiej można było zapoznać się również ze specjałami kuchni śląskiej i czeskiej; warsztaty były prowadzone przez Tatarczyków z Mszany. Goście mieli możliwość popróbowania kuchni podlaskiej, stragany uginały się od ich smacznego ciężaru. Na świeżym powietrzu piekły się jagniaki, które każdy chętny mógł spróbować.


Na chętnych czekały konie, w powietrzu śmigały strzały z tatarskiego łuku, a baszkirski zespół „Asman” (Niebiosa) uczył swych tańców i śpiewów. Interesujące pokazy działania dali funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Jednostki Wojskowej oraz Szlachty Wysokomazowieckiej. Wiele osób odwiedziło chatę tatarską, w której mieli możliwość obejrzenia filmów o przepięknych terenach Puszczy Knyszyńskiej oraz historii Tatarów. Natomiast w jurcie mongolskiej można było uczestniczyć w warsztatach kaletniczych, nauczyć się gry na bębnach oraz kupić pamiątki tatarskie.

 

facebook