Starostwo Powiatowe w Grajewie – Obchody 64 rocznicy bitwy 9 PSK AK z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy
Nazwa zgłoszenia: Obchody 64 rocznicy bitwy 9 PSK AK z Niemcami w rejonie Osowe GrzędyProducent/Wykonawca: Starostwo Powiatowe w Grajewie
Opis zgłoszenia: Od 1994 r. na terenie powiatu grajewskiego obchodzone są corocznie obchody bitwy PSK AK z Niemcami na Czerwonym Bagnie, stoczonej w ramach Akcji ,,Burza” 8 września 1944 r. W dniu 9 września 2008 r. uroczystość rozpoczęła się okolicznościową mszą św. w rajgrodzkim sanktuarium, na którą przybyli: żyjący uczestnicy bitwy, kombatanci, poczty sztandarowe, władze samorządowe, wojsko – 15 Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego z Giżycka, harcerze, uczniowie szkół powiatu grajewskiego, członkowie rodzin poległych oraz zaproszeni goście i mieszkańcy. Dalsza część uroczystości miała miejsce przed obeliskiem na Grzędach w Biebrzańskim Parku Narodowym. Obelisk upamiętnia poległych w bitwie partyzantów, rozstrzelanych mieszkańców wsi Grzędy oraz zamordowanych przez NKWD i Gestapo leśników nadleśnictw: Grajewo i Rajgród. Wspomnieniami uczczeni zostali partyzanci z ziemi grajewskiej, którzy zginęli podczas bitwy z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy.
Uroczystość jest swoistą lekcją historii dla mieszkańców powiatu grajewskiego. Wspólna modlitwa za tych, którzy dla wolności i niepodległości naszej Ojczyzny złożyli ofiarę krwi, zdrowia i życia świadczy o tym, że ofiara ta nigdy nie została zapomniana. Uroczystość ma też wielki emocjonalny wpływ na żyjących uczestników bitwy. Wyrażają oni często poprzez łzy wzruszenia zadowolenie, że pamięć o ich czynie jest kultywowana. Ponadto impreza ma na celu popularyzowanie i utrwalanie w pamięci społecznej barw, tradycji i dziejów walk 9 PSK i 9 PSK AK, pielęgnowanie i popularyzowanie tradycji oręża polskiego oraz kształowanie i umacnianie w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodzieży, obywatelskiej postawy wobec spraw obronności Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowym efektem uroczystości jest możliwość integracji młodzieży z różnych środowisk oraz szerokiej wzajemnej współpracy władz samorządowych, a także organizacji pozarządowych.