Produkt lokalny
Lista aktualności
-
Podlaski Produkt Lokalny. Ekozioła i złoty korzeń
2022-09-19 11:15:43- Zajęliśmy się uprawą ziół, bo zboża były zbyt proste i przewidywalne. Praca z roślinami wieloletnimi i to takimi, które służą zdrowiu, jest prawdziwym wyzwaniem – tłumaczy swoją pasję Mirosław Romaniuk, który wraz z żoną Aliną prowadzi pod Hajnówką ekologiczne gospodarstwo produkujące zioła.
-
I Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Podlasia gościł w PMKL
2022-09-12 13:49:24Deszczowa aura nie przeszkodziła w degustacji przepysznych regionalnych smakołyków przygotowanych przez gospodynie z całego województwa podlaskiego. Podczas I Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Podlasia nie zabrakło licznych konkursów, warsztatów, na których można było nauczyć się przygotowywać m.in. lizaki odpustowe oraz podziwiać występy zespołów folklorystycznych. Uczestnikom niedzielnej (11.09) ludowej zabawy pogratulował marszałek Artur Kosicki wraz z wicemarszałkiem Sebastianem Łukaszewiczem. Samorząd województwa reprezentował również Bogusław Dębski - przewodniczący sejmiku. Organizatorami przedsięwzięcia są Województwo Podlaskie i Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL).
-
I Podlaski Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Podlasia
2022-09-06 14:55:53Zarząd Województwa Podlaskiego zaprasza na festiwal, który zaplanowano 11 września 2022 r. z udziałem i na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Wydarzenie będzie realizowane przy współpracy z Polskim Radiem Białystok.
-
Dożynki Gminy Dobrzyniewo Duże
2022-08-22 09:00:49Uroczyste nabożeństwa w dwóch obrządkach, występy artystyczne oraz dużo dobrej zabawy – to wszystko miało miejsce podczas niedzielnych (21.08) Dożynek Gminnych w Gniłej w gm. Dobrzyniewo Duże. Samorząd województwa w dorocznym Święcie Plonów reprezentował wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.
-
Podlaski Produkt Lokalny. Biebrzańskie sery „Batalion”
2022-08-05 18:06:44Paweł Bujnowski wspólnie z rodzicami od kilku lat buduje markę serów biebrzańskich „Batalion”. W Kramkówce Małej i Goniądzu powstają sery naturalne, podpuszczkowe, twarogi a pan Paweł specjalizuje się w serach długo dojrzewających. – Mój ser typu cheddar czy ementaler zyskuje coraz większą popularność, nawet tu w okolicy – mówi goniądzki serowar.
-
Podlaski Produkt Lokalny. Perły z Leśnego Dworku
2022-07-26 13:52:55– Kiedy mówię mojej rodzinie, że nie przepadam za gotowaniem, to się śmieją. Mówią: Mamo, jak tylko ktoś przejdzie przez próg, od razu sadzasz go przy nakrytym już stole – opowiada Małgorzata Ostapowicz z agroturystyki „Leśny Dworek” w Kryłatce, zdobywczyni czterech „Pereł”, ogólnopolskiej nagrody kulinarnej w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. – I to prawda, bo ja lubię ludzi i kocham ich gościć.
-
Podlaski Produkt Lokalny. Słodycz z Chodorówki
2022-07-22 13:01:13Truskawki i maliny – te wczesne i późniejsze, słodkie i soczyste – uprawiają pan Sławomir i Urszula Waśko z Chodorówki Starej. Owoce trafiają głównie do klientów indywidualnych, których rzesze ustawiają się przed ich stoiskiem na rynku w Augustowie.
-
Podlaski Produkt Lokalny. Z wizytą u pływających krów
2022-07-20 08:42:04Największą atrakcją agroturystyki rodziny Młynarczuków są – pływające krowy. Przepływają Bug, by dostać się na pastwisko po drugiej stronie rzeki, dwa razy dziennie od maja do października. – To nasza tradycja, od kilku pokoleń tak je wypasamy, dzięki temu są zdrowe i najczystsze w Polsce – śmieje się Bolesław Młynarczuk z córką Dominiką Młynarczuk-Kamińską.
-
Podlaski Produkt Lokalny. Z pasji i natury – Zielska Kolonia
2022-07-06 15:26:07Ziołami leczyła jej babcia Olga, a ona sama, już jako dziecko, gotowała zdrowotne napary swojej mamie. Na wiele lat odeszła jednak od ziołowej pasji: na studia do stolicy, do pracy w urzędzie. Ale wróciła. I dziś zbiera, suszy, fermentuje, nastawia, odcedza i uczy: o ziołach, korzeniach, pączkach, kwiatach i liściach tych roślin, które mamy tuż obok siebie: w lesie, ogrodzie, na podlaskiej łące.
-
Podlaski Produkt Lokalny. Sery z monasteru
2022-06-20 14:59:31- Pamiętam swój pierwszy dzień na bielskim rynku z naszymi serami. Było dużo emocji, pytań, bo rzadko się przecież zdarza, żeby duchowny handlował na targowisku – śmieje się o. Paisjusz z monasteru im. Św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach (gm. Kleszczele), w którym bracia produkują sery z koziego i krowiego mleka.