Dodana: 12 wrzesień 2022 13:49

Zmodyfikowana: 12 wrzesień 2022 13:49

I Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Podlasia gościł w PMKL

Deszczowa aura nie przeszkodziła w degustacji przepysznych regionalnych smakołyków przygotowanych przez gospodynie z całego województwa podlaskiego. Podczas I Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Podlasia nie zabrakło licznych konkursów, warsztatów, na których można było nauczyć się przygotowywać m.in. lizaki odpustowe oraz podziwiać występy zespołów folklorystycznych. Uczestnikom niedzielnej (11.09) ludowej zabawy pogratulował marszałek Artur Kosicki wraz z wicemarszałkiem Sebastianem Łukaszewiczem. Samorząd województwa reprezentował również Bogusław Dębski - przewodniczący sejmiku. Organizatorami przedsięwzięcia są Województwo Podlaskie i Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL).

Członkowie zarządu i kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich

I Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Podlasia to już ostatnie w tym sezonie wydarzenie zorganizowane na świeżym powietrzu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

W ramach imprezy wystąpiły liczne zespoły ludowe z różnych stron województwa podlaskiego. Były to m.in. grupa ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wasilkowie, zespół „Podlasie” z Szepietowa, zespół „Dąbrówka” z Dąbrowy, zespół „Malwianki” ze Studzianek, zespół z Turośli oraz „Narwianie”.

W niedzielne popołudnie rozstrzygnięto konkursy „Jesienny Smak” dla Kół Gospodyń Wiejskich i „Smak Podlasia 2022” dla producentów lokalnych oraz „Stoisko z Tradycją” i „Tradycyjny oraz współczesny strój gospodyni wiejskiej”. Uczestnikom festiwalu pogratulował marszałek Artur Kosicki.

­­­­- To wydarzenia pokazuje jak piękne jest nasze województwo. Ja tylko mogę serdecznie za to wszystko co robicie dla naszej tradycji kulinarnej i historycznej podziękować – mówił marszałek. - Cieszę się, że ta konkurencja wśród Kół Gospodyń Wiejskich i lokalnych producentów była bardzo duża. Widać po licznych stoiskach, że województwo podlaskie ma się czym pochwalić nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. My jako Zarząd Województwa Podlaskiego będziemy dążyli, żeby usłyszał o Was cały świat.

W pierwszej z wymienionych kategorii zwyciężyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Olmoncianki” z Olmont, które przyrządziły potrawę „Paleta jesieni z buzą”. Główne składniki dania to warzywa, które rosną w ogrodzie jesienią. W zamyśle „Olmoncianek” najważniejsze było, aby żółty kolor dyni oraz czerwony burak nawiązywały kolorystyką do barw jesieni.

W konkursie „Smaki Podlasia 2022” wśród producentów lokalnych najwyższą lokatę zdobyło Gospodarstwo Rolne Artur Partuszewicz za kiszoną kapustę.

Wśród nagrodzonych stoisk zaszczytne pierwsze miejsce w kategorii „Stoisko z Tradycją” otrzymało KGW „Nove Dworzanki” w Nowym Dworze.

Kolejną rywalizacją wśród Pań z Kół Gospodyń Wiejskich był konkurs pn. „Najpiękniejszy strój podlaskich kół gospodyń wiejskich 2022” rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: strój tradycyjny oraz współczesny wizerunek gospodyni. Komisja konkursowa oceniała dodatki dobrane do stroju (np. buty, nakrycia głowy, biżuteria) – zgodne z tradycją stroju województwa podlaskiego oraz sposób prezentacji.

W kategorii stroju tradycyjnego pierwsze miejsce powędrowało do KGW w Przystawańcach, zaś zwycięskim współczesnym wizerunkiem gospodyni okazał się strój zaprojektowany przez KGW w Rogienicach Wielkich.

Jarmark sztuki ludowej i regionalnych kulinariów to punkt programu, bez którego nie może się obejść żadna z imprez plenerowych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Nie zabrakło twórców ludowych oraz lokalnych producentów żywności i rolników zarejestrowanych w bazie Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego, którzy zaprezentowali swoje wyroby szerokiemu gronu odbiorców.

„Smaki Podlasia” są również okazją do inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2022. W ramach tego wydarzenia goście mogli skorzystać z dodatkowych atrakcji – wśród nich: ze spotkania z autorkami książki „Tradycyjne stroje województwa podlaskiego Część I” wydanej sumptem Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, możliwości zwiedzania z przewodnikiem wystawy stałej „Sztuka ludowa Podlasia” oraz wystawy czasowej „Polska tkanina dwuosnowowa”, czy z podziwiania rekonstrukcji historycznych w wykonaniu Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego.

W wydarzeniu uczestniczył również m.in. europoseł Krzysztof Jurgiel i poseł Kazimierz Gwiazdowski.

 

Cezary Rutkowski
fot.: Krzysztof Duszyński

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook