Dodana: 5 marzec 2012 10:10

Zmodyfikowana: 5 marzec 2012 10:10

Zielona koncepcja prof. Marka Budzyńskiego

4 maja w Filharmonii Białostockiej odbyła się konferencja prasowa dotycząca konkursu na koncepcję zabudowy Opery Podlaskiej – Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki.

Na pytania dziennikarzy odpowiadali: laureat konkursu - prof. Marek Budzyński, marszałek Janusz Krzyżewski, prezydent Ryszard Tur oraz dyrektor Filharmonii Białostockiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Obecni na konferencji byli także: przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Zbigniew Krzywicki, dyrektor generalna UMWP Halina Rutkowska oraz Bożena Bednarek – rzecznik prasowy marszałka.


Od lewej: prof. Marek Budzyński, dyrektor Filharmonii Marcin Nałęcz-Niesiołowski, prezydent Białegostoku Ryszard Tur, marszałek Janusz Krzyżewski, dyrektor generalny UMWP Halina Rutkowska 

Konferencja rozpoczęła się od odczytania przez Bogumiła Sawickiego – przewodniczącego Sądu Konkursowego oficjalnego werdyktu w sprawie konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Opery Podlaskiej – Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki w Białymstoku, który został rozstrzygnięty w czasie obrad w dniach 28-29 kwietnia.

W słowie wstępnym zarówno marszałek Janusz Krzyżewski, jak i prezydent Ryszard Tur wyrazili zadowolenie, że zaledwie rok od powstania koncepcji Opery Podlaskiej jest już zwycięski projekt i odpowiednia lokalizacja.

Laureat opowiedział o swoim projekcie:
- Tworzącgo staraliśmy się nawiązać do nastroju tego szczególnego miejsca byłych dwóch cmentarzy, wzgórza, które odgrywało w przeszłości dużą rolę w zyciu mieszkańców Białegostoku. Staraliśmy się podtrzymać dialog między tym wzgórzem a kościołem Św. Rocha. Chcieliśmy stworzyć pewien nastrój współżycia między kulturami, które zostały częściowo zniszczone lub zaniedbane. Naszym zamierzeniem było połączenie natury z kulturą.

Architekt mówił o rozwiązaniach związanych z wkomponowaniem w architekturę budynku opery żywej fasady roślinnej, stworzeniem na dachu budynku ogrodu:
- Jestem zdania, że takie rozwiązanie jest bardziej interesujące, roślinność będzie się zmieniała w zależności od warunków atmosferycznych i pór roku.   

Prof. Budzyński mówił również o wielofunkcyjności sal budynku opery i technologiach, które były wzorem:  
- Sala opery ma spełniać funkcje sali koncertowej, teatralnej, kongresowej, musi także posiadać elastyczność w wielkościach. Stworzyliśmy pięć wariantów wielkości sali (do 1000 miejsc). Oparliśmy się w tym na rozwiązaniach teatrów amerykańskich. 

Na konferencji była też mowa o terminach realizacji inwestycji oraz źródłach finansowania:
- Realnie oceniając chcemy rozpocząć roboty budowlane wiosną 2006 roku. Do tego czasu przygotowania zostanie dokumentacja techniczno-budowlana. Jeżeli chodzi o źródła finansowania tego przedsięwzięcia to one są wielorakie. Prezydent miasta daje wkład w postaci działki. Z naszych wstępnych obliczeń, w bieżącej perspektywie finansowej, czyli do końca 2006 roku jest szansa na uruchomienie środków w granicach kilkunastu milionów złotych. Ponadto minister kultury zadeklarował swój udział w sfinansowaniu kosztów opracowania dokumentacji technicznej oraz w ramach promesy ministra kultury zadeklarował uzupełnienie wkładu własnego inwestora  – powiedział marszałek Janusz Krzyżewski.

- Warto zaznaczyć, że inwestycja ta jest etapowana. Z informacji, które posiadamy na dzień dzisiejszy pierwszym elementem tej inwestycji, który zacznie być realizowany będzie kino wielosalowe. Możliwe, że uda się to jeszcze rozpocząć pod koniec tego roku – dodał Marcin Nałęcz-Niesiołowski.    

******************************************************************************
Przypominamy, że w konkursie na koncepcję zabudowy Opery Podlaskiej – Europejskie Centrum Muzyki i Sztuki, z 14 projektów wybrano jeden. Zwyciężył projekt prof. Marka Budzyńskiego.

Jury pod przewodnictwem prof. Konrada Kuczy-Kuczyńskiego, członka Polskiej Rady Architektury jednogłośnie wskazało na projekt prof. Budzyńskiego. Werdykt został ogłoszony w przerwie jubileuszowego koncertu z okazji 30–lecia istnienia białostockiej filii Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


Oprócz nagrody głównej przyznano trzy wyróżnienia. Dwa z nich przypadły białostockiej architekt Justynie Zalewskiej. Jedno wyróżnienie przyznano jej za projekt przygotowany wspólnie ze studentami, drugie zaś za projekt opracowany wraz z architektem Dariuszem Łuniewskim. Trzecie wyróżnienie zdobył białostocki architekt Mikołaj Kabac.


Zwycięzca konkursu prof. Marek Budzyński – członek Krajowej Rady Architektów jest jednym z najsłynniejszych polskich architektów. Jest projektantem Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gmachu Sądu Najwyższego na Pl. Krasińskich w Warszawie, stołecznej dzielnicy Ursynów Północny oraz Świątyni Opatrzności Bożej. W dalszym etapie otrzyma on propozycję wykonania projektu urbanistyczno–budowlanego Opery Podlaskiej, multikina „Helios” i rozbudowanego Teatru Lalek.



Projekt prof. Budzyńskiego jest pełen zieleni, doskonale wpisuje się w krajobraz i jest funkcjonalny - to opinie wszystkich jurorów. Ładnie położona opera z kolumnadą grecką, sznurownią pokrytą zielenią, a na jej dachu w koronie zieleni pomnik Czesława Niemena.

Na koncercie i ogłoszeniu wyników byli obecni: wiceminister kultury Ryszard Mikliński, wojewoda podlaski Marek Strzaliński, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Zbigniew Krzywicki oraz wiceprezydent Białegostoku Marian Blecharczyk.


Od lewej: wojewoda podlaski Marek Strzaliński, wiceminister kultury Ryszard Mikliński, dyrektor Filharmonii Białostockiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski, przewodniczący Sejmiku Zbigniew Krzywicki

Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż to jest piękne zwieńczenie, ale tylko początkowego etapu przedsięwzięcia. Teraz rozpoczyna się etap najważniejszy, który ma doprowadzić do zrealizowania projektu.


Prof. Konrad Kucza-Kuczyński udziela wywiadu Dorocie Sawickiej z Radia Białystok. Po prawej: dyrektor generalny Urzędu Marszałkowskiego - Halina Rutkowska

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook