Dodana: 25 wrzesień 2012 08:17

Zmodyfikowana: 25 wrzesień 2012 08:17

Odliczamy dni do wielkiej inauguracji w OiFP

Po ponad sześciu latach od rozpoczęcia budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, w ostatni weekend września (28-30 września), odbędzie się uroczysta inauguracja sezonu artystycznego 2012/2013, po raz pierwszy w nowej siedzibie.

Otwarcie tej najważniejszej i największej w województwie podlaskim instytucji kultury uświetni premiera opery „Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki (28 i 30 września) oraz polska premiera spektaklu muzycznego „Korczak" Chrisa Williamsa (29 września), którego światowa prapremiera odbyła się w ubiegłym roku na londyńskim West Endzie i spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem zarówno publiczności jak i krytyki.

Już teraz zresztą doceniają to wydarzenie najwybitniejsze osoby życia publicznego zarówno w Polsce jak i na świecie. Musical „Korczak" jest też pierwszą od lat polską inscenizacją którą swoim patronatem objęło UNESCO. A Ryszard Horowitz, jeden z najwybitniejszych na świecie artystów, który jako dziecko przeżył gehennę Holokaustu i był więźniem obozu w Auschwitz - jest twórcą plakatu do białostockiego musicalu.

Planowana inauguracja ma mieć więc niezwykle uroczysty charakter, ale i Opera i Filharmonia Podlaska jest zupełnie wyjątkowym centrum życia kulturalnego na wschód od Berlina. W topografii kulturalnej naszego kraju nie ma obecnie przedsięwzięcia tworzonego z równym rozmachem i odwagą. Już wkrótce to ultranowoczesne centrum artystyczne rozwijać będzie różnorodną działalność teatralną i muzyczną, dysponując własnym studio nagrań oraz warunkami do realizacji radiowo-tele wizyjnych. Jednocześnie tworzyć będzie ono także atrakcyjną przestrzeń konferencyjną i wystawienniczą. Obiekt ma szansę stać się prawdziwym centrum życia kulturalnego tej części Polski.

Śmiała i twórcza inicjatywa stworzenia nowego  gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki zrodziła się z pasji do sztuki, ale także z nieustannej potrzeby rozwoju, z pragnienia zmian. Fundamentem dla naszej inwestycji jest, trwająca już pół wieku, działalność Filharmonii Podlaskiej. Pomysł powołania do życia nowoczesnego obiektu wyrasta z naszego przekonania o konieczności istnienia centrum kulturalnego w tej części Europy.

Właśnie tu, w Białymstoku, mieście łączącym Europę Zachodnią ze Wschodem, potrzebny był ośrodek artystyczny otwarty na środowiska mniejszości narodowych, równie zainteresowany współpracą z krajami Europy Wschodniej i krajami nadbałtyckimi. Obecność Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku zbliży nas do artystów ze wschodu, im natomiast otworzy drogę do dynamicznego rozwoju.

Zadaniem Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki jest bowiem integrowanie różnorodnych środowisk i propagowanie wielokulturowości, z której słynie region Podlasia. Dziedzictwo tej części Polski i Europy będzie mogło być godnie pielęgnowane. Białystok otrzyma wyjątkową szansę wykorzystania drzemiącego w nim potencjału. Dzięki nowoczesnej architekturze obiektu i świetnym rozwiązaniom technologicznym gwarantujemy wysoką jakość artystyczną wszystkich naszych projektów, przedsięwzięć i produkcji.

Materiał OiFP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook