Dodana: 5 marzec 2012 13:44

Zmodyfikowana: 5 marzec 2012 13:44

Festiwal Wielkiego Księstwa w nowym amfiteatrze

Dla wszystkich mieszkańców województwa, miłośników Opery i Filharmonii Podlaskiej, którzy z niecierpliwością czekają na otwarcie nowej, okazałej siedziby tej instytucji, we wrześniu 2012 roku mamy dobrą wiadomość. Już od maja 2012 w amfiteatrze odbywać się będzie Festiwal Wielkiego Księstwa.

Przez cztery wiosenno-letnie miesiące 2012 roku (maj-sierpień) amfiteatr będzie tętnił życiem, na jego deskach zaprezentują się zarówno twórcy z naszego województwa, jak i zaproszeni goście z Polski i zagranicy. W Operze i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem Roberto Skolmowskiego trwa wielka mobilizacja.

Opera otwarta dla wszystkich
- Za pośrednictwem mediów zwracamy się z apelem i wielkim zaproszeniem do wszystkich instytucji kulturalnych Białegostoku i Województwa oraz do wszystkich Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Podlaskiego, by przyjęli propozycję wykorzystania przestrzeni naszego amfiteatru do prezentowania sztuki. Od maja 2012 roku amfiteatr OiFP jest do dyspozycji wszystkich artystów, zupełnie za darmo. – zaprasza Roberto Skolmowski.

Oprócz przestrzeni amfiteatru instytucja udostępni również bezpłatnie światło i nagłośnienie. Roberto Skolmowski skierował więc propozycję nie do odrzucenia do wszystkich organizatorów, którzy do tej pory musieli wynajmować sceny i płacić za to duże pieniądze.
- Chcemy w ten sposób pokazać, że jesteśmy tą instytucją z której mogą bezkarnie wszyscy artyści korzystać. – dodał Skolmowski.

Pomysł jest taki, by w kolejne weekendy scena amfiteatru była miejscem prezentacji twórców z poszczególnych miast regionu (np. weekend z twórcami Łomży czy Suwałk). Oprócz sceny, jak zachwala dyrektor, są w nowym obiekcie wspaniałe przestrzenie do tego, by zorganizować wernisaż obrazów czy fotografii twórców tworzących w Województwie Podlaskim. Opera czeka na ciekawe propozycje teatrów, galerii, domów kultury i wszystkich artystów, którzy zgłoszą się z interesującym projektem.
- Przyjeżdżajcie, kontaktujcie się z nami, ułożymy plan i możemy prezentować – zaprasza Skolmowski.

Od początku zamysłem nowego dyrektora było, by opera – bogata już we wspaniałych muzyków i okazała w swej budowie, ma być jednak otwarta na wszystkich.

Kino Letnie
W ramach FWK, późnymi wieczorami w amfiteatrze będzie funkcjonowało kino letnie. Opiekunem projektu będzie Adam Radziszewski z Klubu Sztuki OiFP. Dzięki wysokiej klasy aparaturze filmowej działalność kina będzie częściowo komercyjna, ale można też będzie zobaczyć nowości od Gutka, czy ambitne kino niezależne.

Festiwal bogaty w… festiwale
Nowy dyrektor opery wraz ze współpracownikami chce by festiwal był jak najbogatszy w swojej formie. Podczas konferencji dyrektor Skolmowski zdradził kilka atrakcji. Wiadomo już, że właśnie w amfiteatrze odbędzie się finał Festiwalu Muzyki Cerkiewnej pod kierownictwem Mikołaja Buszko, do którego powstanie niezwykła multimedialna scenografia. W planach jest też, by pod koniec maja odbył się finał Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska Śpiewa” z udziałem 700 chórzystów (w tym ponad 100 z Białegostoku), którzy wspólnie z orkiestrą wykonają na białostockim rynku kantatę „Carmina Burana”.

W czerwcu nasi filharmonicy połączą swoje siły z Festiwalem Kultury Żydowskiej „Zachor”. Rozpocznie się on 15 czerwca koncertową wersją „Skrzypka na dachu”. Trwają rozmowy z gwiazdami teatrów muzycznych z Polski oraz teatru żydowskiego. W ramach festiwalu zaprezentuje się wiele zespołów i kapel klezmerskich. „Zachorowi” towarzyszyć będzie także teatr i malarstwo. Program zapowiada się niezwykle bogato. W planach są też dwa zupełnie nowe projekty. Pierwszy to „Songwriting Festiwal”, na który mają zostać zaproszeni songwriterzy z Ameryki, Anglii, Francji, Rosji, Białorusi czy Ukrainy. Roberto Skolmowski – zachwycony festiwalem Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim, widział by tu również tegorocznych laureatów. Festiwal planowany jest na czerwiec. Drugi to festiwal folkowy, na który mają zostać zaproszone grupy folkowe z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Łotwy oraz Rosji. Dwudniowy festiwal miałby odbyć się pod koniec czerwca, oprócz zaproszonych zespołów, wystąpi nasza orkiestra z programem folkowym oraz da wspólny koncert z cenioną przez Skolmowskiego Kapelą ze Wsi Warszawa.

- Wierzę, że po tym czteromiesięcznym festiwalu będziemy mieć już samych przyjaciół. A Województwo Podlaskie cztery miesiące wielkiego muzycznego święta. – powiedział Roberto Skolmowski. - Jestem wampirem, ale wysysam energię twórczą, a nie pieniądze. – dodał żartobliwie.

relacja video:
http://www.tv.wrotapodlasia.pl/index.php?a=movie/show&id=765

Czytaj także: Wyjątkowe wydarzenie w ramach Roku Janusza Korczaka w OiFP

facebook