Dodana: 5 marzec 2012 14:05

Zmodyfikowana: 5 marzec 2012 14:05

6 mln zł na operę od ministra kultury

Sukcesem zakończyło się wczorajsze spotkanie marszałka Jarosława Dworzańskiego i dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowskiego z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim.

- Mam bardzo dobre wiadomości - powiedział marszałek Jarosław Dworzański - po pierwsze ustaliliśmy dokładną datę inauguracji sezonu w nowym budynku opery, po drugie pozytywnie zamknęliśmy kwestie fiansowania opery z gwarancją na trzy lata.

Inauguracja sezonu w nowym budynku odbędzie sie 28 września br. (piątek) premierą opery "Straszny Dwór". Następnego dnia w sobotę musical "Korczak", do którego obecnie trwaja przygotowania.

Jeśli chodzi o budżet opery minister Bogdan Zdrojewski zadeklarował 6 mln rocznie przez 3 lata na działalność Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jest to najwyższa dotacja jaką ministerstwo kultury może przyznać. Wcześciej dyrektor Skolmowski oszacował budżet konieczny do funkcjonowania Opery na 25 mln zł. 13 mln zł przeznaczył na operę samorząd województwa, 2 mln przeznaczyły władze miasta Biełęgostoku. 

Działalność Opery i Filharmonii Podlaskiej zmieni się diametralnie po przeprowadzce do nowej, okazałej siedziby. Nowy szef tej instytucji chce maksymalnie wykorzystać tę ogromną przestrzeń i możliwości technicznie siedziby. Już 28 września 2012 roku wielkie otwarcie sezonu operą „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w niezwykłej scenografii.  Dzień później kolejne premierowe wydarzenie – musical „Korczak” w ramach Roku Janusza Korczaka. Opera i Filharmonia Podlaska wykupiła dwuletnią licencję na widowisko, które swoją premierę miało w sierpniu 2011 roku na West Endzie w Londynie. Nieco wcześniej, bo już od maja do końca sierpnia w amfiteatrze odbywać się będzie Festiwal Wielkiego Księstwa. Dyrektor Roberto Skolimowski zapewnia, że będzie to wielkie muzyczno-filmowe święto. To dopiero początek, a już widać, że OiFP ma równie wielkie plany, jak budynek do którego się przenosi.

 

facebook