Dodana: 7 marzec 2012 10:35

Zmodyfikowana: 7 marzec 2012 10:35

OiFP nominowana do Fryderyków

Nominacje do Fryderyków w dwóch kategoriach otrzymała Opera i Filharmonia Podlaska. Laureatów nagród poznamy 26 kwietnia.

22 lutego 2012 roku ogłoszono nominacje do muzycznych nagród Fryderyki 2012. Wśród wyróżnionych nagrań znalazła się płyta z udziałem Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

W kategorii „Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca” nominację do nagrody otrzymało nagranie PADEREWSKI – PIANO CONCERTO, POLISH FANTASY, dokonane w Operze i Filharmonii Podlaskiej w listopadzie 2010 roku przez firmę DUX Recording Producers. Album nagrany został z okazji 150. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego. Kevinowi Kennerowi – znakomitemu amerykańskiemu pianiście – towarzyszy Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.

IGNACY JAN PADEREWSKI
(1860-1941)
Koncert fortepianowy a-moll op. 17
Fantazja polska gis-moll op. 19
Kevin Kenner – fortepian
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku
Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent
Rok wydania: 2011; DUX 0733

W kategorii „Album Roku Opera, Operetka, Balet” wyróżniono (wydany przez Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena i Polskie Radio) tryptyk płytowy CARL MARIA VON WEBER – EURYANTHE z udziałem Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku (przygotowanie chóru – Violetta Bielecka).

CARL MARIA VON WEBER
(1786-1826)
Euryanthe – opera w 3 aktach (wersja koncertowa)
Melanie Diener (Euryanthe z Sabaudii) – sopran
Helena Juntunen (Eglantine z Puiset) – mezzosopran
Stephen Gadd (Lysiart, hrabia Forest) – baryton
John Mac Master (Adolar, hrabia Nevers) – tenor
Wojtek Gierlach (król Ludwik VI) – bas
Dan Karlström (Rudolf ) – tenor
Izabela Matuła (Bertha) – sopran
Łukasz Borowicz – dyrygent
Violetta Bielecka – przygotowanie chóru
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku
Chór Polskiego Radia
Polska Orkiestra Radiowa

FRYDERYKI to nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne – muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Kiedy powstawała w 1999 roku, Akademia liczyła ok. 300 członków. Dziś zasiada w niej ponad 1000 osób. Do Akademii zapraszani są bowiem wszyscy wykonawcy nominowani w kolejnych edycjach Nagród FRYDERYK. To właśnie członkowie Akademii w tajnym, dwuetapowym głosowaniu przyznają Nagrody FRYDERYK.

Więcej o nominacjach

Gratulujemy!

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook