Dodana: 5 marzec 2012 10:10

Zmodyfikowana: 5 marzec 2012 10:10

Lotnisko, Opera, karetki ratunkowe

Zarząd Województwa Podlaskiego na wniosek marszałka Jarosława Dworzańskiego postanowił 2 września 2008, że nie będzie unieważniał przetargu na opracowanie analizy wielokryterialnej i raportu oddziaływania na środowisko dla przyszłego lotniska regionalnego.

Powodem unieważnienia mógł być fakt, że trzy spośród pięciu ofert okazały się nie spełniać wymogów prawnych, dwie pozostałe są natomiast droższe niż półtora miliona złotych, które zamierzały na ten cel wydać władze województwa.

Unieważnienie przetargu i rozpisanie nowego wiązałoby się jednak z wydłużeniem okresu przygotowywania potrzebnych dokumentów, co i tak zajmie około roku, ponieważ autorzy raportu o środowisku muszą badać zjawiska przyrodnicze, w tym zwłaszcza przeloty ptaków - w cyklu rocznym. Marszałek Dworzański stwierdził, że czas jest tu bardzo istotnym czynnikiem, ponieważ lotnisko musi być wybudowane do roku 2013, a oprócz obecnie opracowywanych dokumentów trzeba będzie zlecać kolejne, również czasochłonne: studium wykonalności, dokumentację itd.

W tej sytuacji Zarząd Województwa zdecydował się zwiększyć kwotę półtora miliona złotych o 362 tysiące, dzięki czemu przetarg w najbliższych dniach zostanie rozstrzygnięty.

Członkowie Zarządu podjęli też decyzję o ogłoszeniu przetargu na II etap budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej. Poprzedni został unieważniony, ponieważ oferty przekraczały zdecydowanie możliwości finansowe województwa. Tym razem zadania inwestycyjne zostaną podzielone, a do przetargu będą mogły stanąć również mniejsze firmy, z mniejszym kapitałem.

Zarząd zaakceptował projekt sfinansowania z budżetu województwa 10 procent kosztów zakupu ambulansów medycznych dla potrzeb wojewódzkich stacji pogotowia ratunkowego w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Stacje te zamierzają ubiegać się o cztery miliony złotych z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Muszą jednak zgromadzić wkład własny w wysokości 15 procent, co – zważywszy na ich trudną sytuację finansową – jest raczej nieosiągalne.

Ponieważ tabor we wszystkich stacjach jest stary i zakup nowych karetek stał się koniecznością dla ratowania zdrowia i życia mieszkańców województwa, Zarząd weźmie na siebie zobowiązanie w wysokości 400 tysięcy złotych. Dzięki temu możliwe będzie kupienie 11 ambulansów. Na taki wydatek z przyszłorocznego budżetu województwa potrzebna będzie jeszcze zgoda radnych sejmiku.

Zarząd Województwa zaakceptował przyznanie 55 stypendiów najzdolniejszym uczniom – laureatom i finalistom ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych (w jednym przypadku – międzynarodowej!) i laureatom konkursów wojewódzkich w poprzednim roku szkolnym. Stypendia będą wypłacane przez dziesięć miesięcy.  

Ponadto Zarząd Województwa postanowił wesprzeć tegoroczne obchody rocznicy bohaterskiej obrony Wizny we wrześniu 1939 roku.

Chodzi m.in. o wystawę zdjęć do tej pory nie publikowanych. W ramach obchodów odbędzie się też pokaz filmów o Wiźnie z lat 60. i 70., a także nieznanych kronik niemieckich z okresu wojny. Na marginesie warto dodać, że w tej miejscowości budowane jest muzeum bitwy, które zostanie otwarte 7 września 2009 – w 70. rocznicę walk i bohaterskiej śmierci kapitana Raginisa.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook