Dodana: 12 marzec 2012 12:55

Zmodyfikowana: 12 marzec 2012 12:55

Młodzi zdolni dyrygenci nagrodzeni

Uwerturą do operetki „Zemsta nietoperza” Straussa wykonaną przez Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą tegorocznego zwycięzcy - Daniela Hupperta z Niemiec, zakończył się V Międzynarodowy Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku.

Tegorczni lareaci: Daniel Huppert z Niemiec – laureat I, Sho Itoh z Japonii – laureat II, Chin-Chao Lin z Tajwanu – laureat III oraz wyróżnieni: Stilian Kirov z Bułgarii, Kateryna Osadcha z Ukrainy i Daniel Smith z Australii zostali nazwani przez przewodniczącego jury Marka Pijarowskiego „przyszłością światowej dyrygentury”.

- Podczas V edycji konkursu mieliśmy do czynienia, na tej estradzie, z wyjątkowo pięknymi kreacjami. Śmiem twierdzić, że przez te ostatnie kilka dni Białystok było światowym centrum młodych dyrygentów. Gościliśmy artystów z czterech kontynentów . Chciałbym pogratulować i podziękować uczestnikom tegorocznego konkursu. Wszyscy potwierdzili trafność wyboru komisji kwalifikacyjnej i zaprezentowali siebie w sposób najpełniejszy. – dodał Marek Pijarowski.

W finałowej szóstce zabrakło przedstawicieli naszego kraju, ale jak wyjaśnił Pijarowski, jury składające się z wybitnych dyrygentów i wspaniałych pedagogów przy wyborze najlepszych nie kierowało się narodowością lecz predyspozycjami i umiejętnościami młodych dyrygentów.

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Grzegorz Puchalski potwierdził, iż pomimo bardzo wysokiego poziomu tegorocznego konkursu jury wybrało tych najlepszych:
- Bogactwo różnorodności interpretacyjnych, temperamentu samych dyrygentów ich ekspresji wykonawczej przetaczało się przez estradę filharmonii każdego dnia. Niejednokrotnie byliśmy świadkami rodzących się artystycznych osobowości. Było to naprawdę imponujące studium dyrygenckich możliwości prowadzenia orkiestry. W tej obfitości trudne zadanie miało jury, ale z właściwą sobie znajomością materii, z pełnym profesjonalizmem dokonało wyboru tych najlepszych.

Przewodniczący jury podziękował organizatorom za przygotowanie tego niezwykle ważnego przedsięwzięcia artystycznego, a specjalne podziękowania skierował do artystów-muzyków Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej:
 - Obserwując od pierwszego dźwięku, od pierwszego ruchu dyrygenta państwa pracę do ostatniego taktu, który wczoraj zabrzmiał - to było dla nas coś niewiarygodnego. Niesamowite, jak państwo kondycyjnie wytrzymujecie ten okres czasu. To była najwyższa maestria. Szczerze podziwialiśmy państwa reakcję na zmieniającą się co chwilę rękę dyrygenta. W ciągu dwóch dni artyści-muzycy mieli trzydzieści różnych osobowości artystycznych przed sobą i każdego dyrygenta traktowali równo, mimo że z jednym grało się łatwiej, a z drugim trudniej. Ta życzliwość jest godna najwyższego szacunku.

Marek Pijarowski wraz z marszałkiem województwa podlaskiego Jarosławem Dworzańskim uhonorowali laureatów konkursu statuetkami autorstwa artysty - malarza i rzeźbiarza z Białegostoku Dymitra Grozdewa.

- Bardzo się cieszę, że sala Opery i Filharmonii Podlaskiej rozbrzmiewa, tak wspaniałą muzyką. Jestem przekonany, że to nie koniec wspaniałej kultury w naszym mieście, w naszym regionie. Będziemy kontynuować tradycję tego wyjątkowego konkursu w latach następnych, już w nowej siedzibie Opery i Filharmonii Podlaskiej, której budowę zakończymy jeszcze w tym roku. Gratuluję wszystkim wykonawcom i laureatom, życzę wielu sukcesów na scenach koncertowych całego świata. – powiedział marszałek Jarosław Dworzański.

Jury oprócz nagród głównych i trzech wyróżnień przyznało także dwie nagrody specjalne:

Nagroda finansową ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów Zaiks otrzymał z Chin-Chao Lin z Tajwanu.

Nagrodę ufundowaną prze PWN - komplet partytur polskiej muzyki otrzymał Sho Itoh z Japonii.

Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków przyznało nagrodę honorową- medal dla zwycięzcy konkursu Daniela Hupperta.

Przyznano też dwie nagrody pozaregulaminowe:

Zgodnie z tradycją członkowie Orkiestry OiFP przyznać swoją nagrodę (statuetkę), która trafiła do Daniela Smith’a z Australii.

Druga nagroda ufundowaną przez Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny Uniwersytetu Muzycznego im. F.Chopiana w Białymstoku UMW (koncert z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną) dla najlepszego polskiego uczestnika konkursu trafiła do rąk Marty Kluczyńskiej.

Po części oficjalnej odbył się koncert podczas którego laureaci trzech pierwszych miejsc poprowadzili raz jeszcze niezawodną Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Czytaj także

Zobacz pełną fotorelację

facebook