Marszałek Województwa Podlaskiego z oficjalną wizytą w Dolnej Austrii
Od 27 do 29 czerwca delegacja z województwa podlaskiego przebywała z oficjalną wizytą w Regionie Dolnej Austrii. Delegacji przewodniczył Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński. Głównym celem spotkania było poznanie nowoczesnych systemów stosowanych w rolnictwie austriackim, a także rozwiązań ekologicznych przy produkcji rolnej. Marszałek Jerzy Leszczyński wraz z delegacją przebywał w regionie Dolnej Austrii na zaproszenie władz landu
Przedstawiciele władz województwa mieli okazję poznać funkcjonujące w regionie Dolnej Austrii zasady spółdzielczości, a także rozwiązania stosowane w ochronie środowiska i służbie zdrowia.
W delegacji uczestniczyli m.in. Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek i Radny Sejmiku Województwa Podlaksiego Cezary Cieślukowski, a także Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP Elżbieta Filipowicz Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Agnieszka Aleksiejczuk i Dyrektor Depratmentu Promocji i Współpracy z Zagranicą Magdalena lyżnicka - Sanczenko.
Marszałek zwrócił szczególną uwagę na osiągnięcia austriackich i polskchi rolników w ramach działalności spółdzielczej.
- Liczymy na to, że ten wyjazd pozwoli naszemu regionowi nawiązać bezpośrednią współpracę biznesową z firmami austriackimi, a także zdobyć nowe doświadczenia w obszarze innowacyjności. Oficjalny wyjazd do Dolnej Austrii jest kontynuacją wcześniej nawiązanej współpracy pomiędzy naszym województwem a tym regionem - podkreślał marszałek Jerzy Leszczyński. - Chcemy tę współpracę zacieśnić i przełożyć na konkretne przedsięwzięcia. Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez reprezentantów regionu Dolnej Austrii na czele z przewodniczącym parlamentu tego regionu Hansem Penzem. Delegacja z Woj. Podlaskiego miała możliwość poznać największe osiągnięcia w zakresie rolnictwa odwiedzanego regionu – dodał.
A Stefan Krajewski zauważył: - Jesteśmy pod wielkim wrażeniem rozwoju austriackiego rolnictwa. Austriacy dwadzieścia, a nawet trzydzieści lat temu przewidzieli potrzebę uregulowania gospodarki wodnej w rolnictwie. Stworzyli efektywnie działający system melioracji, dzięki czemu nie mają problemu z niedoborem opadów. To wszystko jest dopracowane - podkreślał Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski. - Odwiedziliśmy także gospodarstwo zajmujące się uprawą pomidorów. To także przykład innowacyjnego działania w zakresie gospodarki wodnej – woda która jest pozyskiwana z dachów szklarni podczas opadów wykorzystywana jest dalej w rolnictwie – gromadzi się ją w zbiornikach,a następnie wykorzustuje do podlewania pomidorów i innych upraw. W stosownym czasie będziemy starać się wszystkie te nowoczesne rozwiązania pomóc wdrażać także w naszym rolnictwie przy współpracy z Dolną Austrią.
Ponadto w związku z prowadzonymi przez Departament Społeczeństwa Informacyjnego UMWP we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku pracami nad przygotowaniem projektu dot. wzmocnienia kompetencji zawodowych i kluczowych osób z wykorzystaniem programów mobilności ponadnarodowej, dyskutowane były również kwestie dotyczące ustalenia, które z obszarów objętych wsparciem w konkursie (m.in. rozwój przedsiębiorczości, integracja społeczna, edukacja, system ochrony zdrowia, planowanie przestrzenne, środowisko naturalne) mogą być realizowane właśnie z tym regionem partnerskim. Warto podkreślić, że wspieranie mogą być m.in. zatrudnienie.
W najbliższych tygodniach zaplanowane jest doprecyzowanie tych obszarów w taki sposób, aby partnerstwo ponadnarodowe zaowocowało obustronną korzyścią z realizacji projektu.
Podczas spotkań nie mogło zabraknąć najbardziej goracego tematu ostatniego tygodnia - sprawy Brexitu i dyskusji na temat przyszłości UE.
- Odbyliśmy spotkanie z władzami landtagu zainteresowanymi reakcją władz województwa podlaskiego na temat przyszłości Polski w Unii Europejskiej w kontekście Brexitu - mówił Wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewóztwa Podlaskiego Jacek Piorunek. - Władze regionalne Dolnej Austrii były bardzo ciekawe opinii delegacji w Podlaskiego odnośnie przyszłości Polski w Unii Europejskiej. Delegacja z naszego regionu rozwiała jednak wszelkie wątpliwości w tej materii – jesteśmy i będziemy w strukturach Unii.
Przedstawiciele władz województwa odwiedzili także tworzony ośrodek zwalczania nowotworów metodą jonowo – hadronową.
- To niezwykle innowacyjna metoda, na skalę światową - nie krył wrażenia Cezary Cieślukowski - Będziemy starali się przejmować austriackie rozwiązania.
Warto przypomnieć, że to już kolejne spotkanie władz województwa podlaskiego z samorządowcami regionu Dolnej Austrii. Ostatnia wizyta delegacji austriackiej w naszym województwie miała miejsce w ubiegłym roku w czerwcu.
Dolna Austria – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń.
Stolicą kraju związkowego jest miasto St. Pölten. Dolna Austria ma wiele do zaoferowania.
Dolina Dunaju słynie ze swoich win, zamków i opactw, Wienerwald (Lasek Wiedeński) przyciąga spacerowiczów i kuracjuszy, a Semmering jest znanym regionem wypoczynkowym na południu.
Gospodarka i możliwe obszary współpracy: - bardzo dobrze rozwinięty przemysł żywności ekologicznej wysokojakościowej,
-specjalizacja w zakresie technologii ochrony środowiska, odnawialnej energii i energooszczędnego budownictwa,
-jeden z najbardziej innowacyjnych regionów Europy,
-rozwinięta branża turystyczna,
-prężnie działające klastry: samochodowy, tworzyw sztucznych, budownictwo-energia-ochrona środowiska, logistyczny, turystyki zdrowotnej, spożywcza.
fot.: Franz Klingenbrunner