Dodana: 5 wrzesień 2022 11:13

Zmodyfikowana: 5 wrzesień 2022 11:13

Jubileusz i sztandar strażaków w Jednaczewie

Sztandar i odznaczenie za zasługi dla pożarnictwa otrzymała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jednaczewie (gm. Łomża) z okazji swego 70-lecia. Podczas uroczystości, które odbyły się w sobotę, 3 września, wicemarszałek województwa Marek Olbryś wręczył druhom z Jednaczewa grawerton podpisany przez cały zarząd województwa oraz urządzenie do tworzenia tzw. kurtyny wodnej.

Mężczyzna stoi pochylony nad sztandarem jednostki OSP

– 70 lat nieprzerwanej działalności to piękna tradycja, ale też dowód, że strażacka służba jest potrzebna mieszkańcom Jednaczewa. W podobnych miejscowościach swoją ogromną rolę spełniają organizacje, wokół  których koncentruje się życie społeczne czy kulturalne. A sztandar dla takiej organizacji to symbol szacunku, ale też odpowiedzialność i zobowiązanie. To  piękny moment, serdecznie gratuluję strażakom i mieszkańcom, o których strażacy dobrze dbają – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Swoje jubileuszowe święto strażacy z Jednaczewa zorganizowali w pobliżu strażnicy, która mieści także świetlicę wiejską. Rozpoczęło się od mszy polowej celebrowanej przez księdza Mariana Mieczkowskiego, proboszcza parafii katedralnej w Łomży.

– Dziękujmy za pokolenia tych, którzy w imię miłości służyli "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" i mimo zmieniających się warunków zawsze byli wierni. Straż pożarna to potężna siła. Jest w naszej diecezji tysiąc strażaków zawodowych i około 20 tysięcy ochotników. Życzymy im, by pełnili swoją służbę z godnością, odwagą i rozwagą – mówił proboszcz.

Historię jednostki OSP w Jednaczewie przypomniał jej komendant Michał Kamiński. Wszystko zaczęło się w roku 1952 od inicjatywy czterech mieszkańców. W 1964 roku powstała strażnica. Pierwsze wozy bojowe, rozwój i rozbudowa, rodzinne łańcuchy strażaków - przewijały się we wspomnieniach.     

– Obecnie OSP to 23 członków czynnych oraz kilku wspierających i honorowych. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza  liczy 16 osób. Przygotowując jubileusz przekonałem się jak wielu mamy przyjaciół. Serdecznie wszystkim dziękuję – poinformował kmdt Michał Kamiński.

Strażacki jubileusz przywiódł do Jednaczewa liczne grono gości, których witał Piotr Kłys, wójt gminy Łomża i szef struktur OSP w gminie, a dodatkowo także przewodniczący społecznego komitetu, który ufundował sztandar.

Przedstawicielom rządu, parlamentu, samorządu, instytucji i służb przypadła także w udziale przyjemność symbolicznego wbijania gwoździ w drzewce nowego sztandaru. Dokonali tego m. in. wiceminister rolnictwa Lech Antoni Kołakowski, posłowie Kazimierz Gwiazdowski i Jarosław Zieliński, senator Marek Adam Komorowski (miał do wypełnienia jeszcze wiele innych obowiązków jako przedstawiciel krajowych i wojewódzkich władz OSP), radny sejmiku Piotr Modzelewski, wicedyrektor KRUS Krzysztof Niewiadomski, przedstawiciele państwowej straży pożarnej, duchowni.

Na zakończenie strażacy z Jednaczewa zaprosili swoich gości do zabawy i na pyszną grochówkę, z której słyną ich koledzy z Kupisk.  

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook