Dodana: 9 grudzień 2021 09:53

Zmodyfikowana: 9 grudzień 2021 10:25

Wasilków obchodzi 455. rocznicę nadania praw miejskich

Jest to jedno z najstarszych miast w Podlaskiem, o bogatej historii sięgającej dziejów Jagiellonów. Uroczystości związane z 455 rocznicą rozpoczęły się już w środę, 8 grudnia, a ich kulminacja nastąpi w najbliższą sobotę, 11 grudnia, o godz. 15.00 przy Szkole Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta, gdzie zostanie odegrana inscenizacja historyczna wręczenia aktu nadania praw miejskich.

LOGO 455 lat www.jpg

Powstaniu Wasilkowa towarzyszy szereg legend. Niektóre z nich głoszą, że jego nazwa pochodzi od ludowej nazwy chabra (wasilek), inne, że od materiału drzewnego - klepek do beczek zwanych wasiłkami. Znana też jest legenda, która mówi, że Wasilków wywodzi się od imienia księcia halickiego Wasylko Romanowicza, który w II połowie XIII wieku założył nad rzeką Supraśl warowną twierdzę dającą początek miastu.

Ostatni z Jagiellonów założył miasto

Pewne jest jednak to, że kształtowanie Miasta Wasilków rozpoczęło się 8 grudnia 1566 r., kiedy to król Zygmunt August nadał prawa miejskie i ustanowił herb. W XVI wieku ostęp Wasilków leżał w Puszczy Grodzieńskiej, którą władał król Zygmunt Stary, następnie jego żona Bona oraz syn, król Zygmunt August – ostatni z Jagiellonów. On to właśnie, dnia 8 grudnia 1566 r. nadał Wasilkowowi prawa miejskie według zasad prawa magdeburskiego oraz herb - głowę łosia - i prawo pieczętowania nim dokumentów miejskich.

Wasilków z ostępów puszczańskiej głuszy zaczął się rozwijać. Miasto zyskało renesansowy układ przestrzenny, ratusz i dwór starościański nad rzeką.

Święto przez cały tydzień

Uroczystości związane z rocznicą rozpoczęły się już w środę, 8 grudnia, a ich kulminacja nastąpi w najbliższą sobotę, 11 grudnia, o godz. 15.00 w Szkole Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta, gdzie zostanie odegrana inscenizacja historyczna wręczenia aktu nadania praw miejskich.

- Jako samorząd pracujemy cały czas nad wprowadzaniem coraz to nowszych rozwiązań, aby budować naszą wspólną tożsamość z miejscem, w którym żyjemy i muszę Wam powiedzieć, że są samorządy, które się na nas wzorują. Siłą samorządu jesteście Wy, Mieszkańcy Wasilkowa – mówił w czasie uroczystości Adrian Łuckiewicz, burmistrz Wasilkowa. Zwrócił się też do najmłodszych: – Wy z kolei jesteście naszą przyszłością i o tym samorządzie będziecie w przyszłości stanowili.

Na godz. 16.00 zaplanowana jest uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone nagrody artystyczne burmistrza Wasilkowa, zostanie zaprezentowany hejnał Wasilkowa oraz odbędzie się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Wasilkowie.

 

 

źródło: Urząd Miejski w Wasilkowie
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook