Dodana: 22 sierpień 2022 11:10

Zmodyfikowana: 7 wrzesień 2022 14:48

Zakończył się 2. Festiwal Filmowy Wajda na Nowo

Nagroda specjalna dla Jerzego Stuhra i Feliksa Falka, wręczenie nagród laureatom konkursu filmowego oraz koncert Marii Sadowskiej. W sobotę, 20 sierpnia, zakończył się trwający trzy dni 2. Festiwal Filmowy Wajda na Nowo. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podlaskiego, którego reprezentowała podczas finałowej gali w Suwalskim Ośrodku Kultury Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Wiesława Burnos w towarzystwie uczestników Drugiego Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo

Bogaty program festiwalu zapewnił wiele atrakcji w rodzinnym mieście Andrzeja Wajdy – Suwałkach. Odbyły się m.in. pokazy filmów mistrzów polskiego filmu, warsztaty filmowe, konkurs filmów krótkometrażowych czy wystawy zdjęć i plakatów filmowych.

Druga edycja Festiwalu to niesamowita okazja na poznanie filmów polskich mistrzów, dokonań twórców polskiego plakatu i na spotkania z wybitnymi postaciami, jak chociażby z gościem specjalnym Festiwalu, znakomitym reżyserem Feliksem Falkiem – pisał w liście skierowanym do organizatorów Festiwalu marszałek województwa, Artur Kosicki.

Reprezentująca go podczas wydarzenia Wiesława Burnos, podkreślała jak ważne są tego typu wydarzenia.

– Suwałki mają już Blues Festiwal, który jest Podlaską Marką i wierzę, że Festiwal Wajda na Nowo rozwija się w takim tempie, że możemy spodziewać się kolejnej wartościowej podlaskiej marki z Suwalszczyzny – mówiła. – W imieniu marszałka Artura Kosickiego i Zarządu Województwa Podlaskiego gratuluję Prezydentowi Miasta Suwałki stworzenia doskonałych warunków do jego realizacji.

Gościem specjalnym festiwalu był znakomity polski reżyser Feliks Falk. Suwałki odwiedzili także m.in. Jerzy Stuhr, Emilia Krakowska, Olgierd Łukaszewicz i Andrzej Chyra.

Organizatorami Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo było Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy z firmą Kreacja Pro Andrzej Pągowski i partnerstwie z Wajda School oraz Fundacją Rozwoju Podlaskiej Kinematografii Bardzo Dziki Wschód.

 

***

Pomysł na organizację „Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo” narodził się w związku z 95. rocznicą urodzin i 5. rocznicą śmierci Andrzeja Wajdy. Jego celem jest nie tylko przypomnienie najważniejszych dokonań i postaci Andrzeja Wajdy, ale również promocja twórczości filmowej artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Wydarzenie przybliża, zwłaszcza młodemu pokoleniu, osiągnięcia polskiej kinematografii – zarówno tej uznanej, wielokrotnie nagradzanej, jak i niszowej, niekomercyjnej.

 

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka

fot.: Krzysztof Bochenko

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook