Dodana: 29 sierpień 2022 10:02

Zmodyfikowana: 29 sierpień 2022 10:11

Dożynkowo i rodzinnie w Jedwabnem

Odwołaniem do najdawniejszych tradycji święta dziękczynienia za plony były kosze i worki ze zbożem, ziemniakami, warzywami i owocami przyniesione przez mieszkańców gminy Jedwabne, które wypełniły przestrzeń wokół ołtarza kościoła św. Jakuba Apostoła. Górował nad nimi dożynkowy wieniec wykonany przez mieszkańców wsi Kubrzany. W trakcie dożynek odbył się także Piknik Rodzinny zorganizowany przy wsparciu urzędu marszałkowskiego. W uroczystościach w niedzielę, 28 sierpnia wzięli udział m.in. wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski oraz wicemarszałek województwa Marek Olbryś.

Dożynki Gminy Jedwabne-26.jpg

Proboszcz Jerzy Dembiński, który powitał uczestników uroczystości, przywołał w swojej homilii obraz z powieści Władysława Reymonta "Chłopi", w którym umierający Maciej Boryna czyni gest siania ziemi i niejako stapia się z nią w ostatnich chwilach życia.   

- Rolnik i ziemia tworzą nierozerwalny związek. Chciałbym abyśmy, my rolnicy, mogli być dumni z tego, że niejako jesteśmy współtwórcami z Panem Bogiem tej ziemi naszej. Wykonujecie  pracę wyjątkową. Gdyby Was nie było, byłoby ciężko w naszej ojczyźnie - mówił kapłan.

Ołtarz w kościele

Po modlitewnym dziękczynieniu Bogu za plony uczestnicy uroczystości z wieńcem przeszli ulicami miasteczka na plac przy ośrodku kultury, gdzie dzięki finansowemu wsparciu samorządu województwa mógł odbyć się Piknik Rodzinny.      

- To symboliczne zwieńczenie całego roku rolniczego trudu. Tak naprawdę za sukcesem podlaskiego i polskiego rolnictwa jest praca całych rodzin, dlatego to szczególnie dobra okazja by tak podwójnie świętować. Teraz mamy chwilę na integrację, rozmowy, plany, a także zabawę - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś przekazując podziękowania dla rolników i władz Jedwabnego od zarządu województwa i sejmiku, który reprezentował radny Piotr Modzelewski.

Gospodarz wydarzenia, burmistrz Adam Niebrzydowski, zaprosił na scenę gości wśród których znaleźli się m. in. wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski, poseł Kazimierz Gwiazdowski, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, komendanci policji i straży pożarnej, radni.     

- Rolnictwa to jeden z filarów gospodarki narodowej, o czym przekonujemy się tych trudnych czasach, gdy niewiele jest powodów do radości. Mimo pandemii czy wojny za granicami mamy w kraju bezpieczeństwo żywnościowe, a w województwie najlepszych producentów w wielu dziedzinach - mówił burmistrz Adam Niebrzydowski.

Wiceminister Michał Wiśniewski przyznał, że zna rolniczą pracę od dziecka. 

- Dożynki to najpiękniejsze święto, święto polskiego rolnictwa, które jest unikatowe bo łączy w sobie tradycję, nowoczesność i ekologię - stwierdził Michał Wiśniewski.

Dożynki Gminy Jedwabne-22.jpg

Uczestnicy dożynkowego i rodzinnego pikniku mieli do dyspozycji przepyszną (i bezpłatną) ucztę przygotowaną przez siedem kół gospodyń wiejskich z gminy Jedwabne. Swoje stanowiska przygotowali także żołnierze, policjanci i przedstawiciele stowarzyszenia Narodowych Sił Zbrojnych. Mnóstwo atrakcji czekało na dzieci: od dmuchańców przez wodną kurtynę po gry i zabawy prowadzone przez moderatorów.       

 

 

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook