Dodana: 8 lipiec 2022 09:16

Zmodyfikowana: 8 lipiec 2022 15:14

Inwestycje w Szumowie

Remonty, budowa dróg i kanalizacji, odrestaurowanie zabytkowych budowli - to wszystko w gminie Szumowo jest możliwe dzięki wsparciu samorządu województwa podlaskiego. W czwartek, 7 lipca, wicemarszałek Marek Olbryś przekazał kolejny, symboliczny czek na 900 tys. zł przyznanych gminie w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów.

wicemarszałek podaje dłoń mężczyźnie, który trzyma czek

Dzięki dotacji województwa odrestaurowany zostanie zabytkowy, XIX w. budynek w Srebrnym Borku nieopodal Zambrowa. Najpierw była tam kaplica wybudowana przez niemieckich osadników, którzy na te terany przybyli jeszcze w czasach zaborów, później znajdowała się tam siedziba szkoły podstawowej. Od wielu lat, budynek niszczeje.

- Dotacja z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów pozwoli zabezpieczyć najbardziej kosztowny etap prac renowacyjnych - mówił wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, który podkreślił, że fundusz jest dzisiaj ogromnymi wsparciem dla wielu samorządów.

- Chcemy by była to swego rodzaju atrakcja turystyczna oraz obiekt, który mogliby wykorzystywać mieszkańcy - powiedział wójt gminy Szumowo Jarosław Cukierman.

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów to autorski projekt zarządu województwa podlaskiego i osobiście marszałka Artura Kosickiego. Wspiera wiele inwestycji samorządowych, ale to nie jedyny portfel do którego sięgają samorządowi włodarze. 

- Korzystamy z Polskiego Ładu, Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z innych środków, ale to przede wszystkim dzięki wicemarszałkowi Markowi Olbrysiowi i pozostałym członkom zarządu województwa budżet gminy jest w tym roku wyjątkowy. - podkreśla wójt Cukierman.

Gmina, której budżet zamyka się w kwocie 23 mln zł, w tym roku wyda blisko 40 mln zł. To głównie dotacje na inwestycje w kanalizację, drogi i uzbrojenie terenów inwestycyjnych. Przez gminę Szumowo przebiega trasa ekspresowa S8 Warszawa - Białystok. To właśnie dobra komunikacja jest szansą na gospodarczy rozwój, którą samorząd stara się wykorzystać.

tekst, fot.: Mariusz Rytel
red.: Paulina Dulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook