Dodana: 1 wrzesień 2022 09:42

Zmodyfikowana: 6 wrzesień 2022 14:05

Czeki z dotacjami dla strażaków z powiatu zambrowskiego

Kupią hełmy, buty, odzież ochronną, sprzęt gaśniczy. Ponad 150 tys. zł dotacji od samorządu województwa na ten rok trafiło do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) w powiecie zambrowskim. Symboliczne czeki w środę, 31 sierpnia, wręczył w Zambrowie wójtom i przedstawicielom straży wicemarszałek Marek Olbryś. Samorząd województwa reprezentował także radny sejmiku Piotr Modzelewski.

Marek 
Olbryś ze strażakami OSP oraz samorządowcami. Cztery osoby trzymają symboliczne czeki z dotacjami.

Uroczystość odbyła się w biurze senatora Marka Adama Komorowskiego, czyli – jak podkreślił wicemarszałek Marek Olbryś – szefa powiatowych struktur OSP w Zambrowie i wieloletniego samorządowca.

– „Oddelegowany” jest teraz do pracy w Senacie RP, ale myślę, że duszą i sercem jest cały czas wśród strażaków – powiedział wicemarszałek.

Jak przypomniał, zarząd województwa od początku kadencji priorytetowo traktuje poprawianie warunków służby strażaków-ochotników.

– W tym roku zarząd województwa i sejmik zdecydowali o rozdzieleniu wśród OSP kwoty 2,66 mln zł. Tu w powiecie zambrowskim jest to ponad 150 tys. zł. Podstawową wartością waszej służby jest ratowanie życia i mienia, ale dla mnie ważnym także elementem jest wasza współpraca z samorządami i rola w lokalnych społecznościach. Chcemy zadbać o wasze zdrowie i bezpieczeństwo pomagając w zakupach nowoczesnego wyposażenia, byście mogli pomagać innym – dodał wicemarszałek Marek Olbryś.   

– Fundusze przeznaczone na OSP w województwie są obecnie dziesięciokrotnie wyższe niż w poprzednich kadencjach. Chciałbym skierować wielki ukłon w kierunku samorządu województwa, a dziękuję też wójtom i burmistrzom za wspieranie straży – stwierdził senator Marek Adam Komorowski.

Radny Piotr Modzelewski zapowiedział, że realizowany jest stopniowo program wyposażania straży w nowe pojazdy. Jeden trafił już do gminy Zambrów, w kolejce czeka Szumowo. 

Każdy z wójtów, którzy otrzymywali czeki, mówił o wdzięczności dla samorządu województwa. Informowali też o planach wykorzystania dotacji. Jarosław Kos z gminy wiejskiej Zambrów i Jarosław Cukierman z Szumowa kupią buty i hełmy oraz inne elementy odzieży ochronnej. Uzupełnienia sprzętowe zapowiedział także Sylwester Jaworowski z Kołak Kościelnych. Na liście zakupów Dariusza Modzelewskiego z Rutek są z kolei węże tłoczne oraz działania, która mają doprowadzić w przyszłym roku do włączenia OSP w miejscowości Kalinówka-Basie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG), bo jak dotąd jest w nim tylko jednostka w Rutkach-Kossakach.     

tekst i fot.: Maciej Gryguc

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook