Dodana: 8 lipiec 2022 11:29

Zmodyfikowana: 8 lipiec 2022 13:35

Pieniądze na remont zabytkowej bramy w Grajewie

Remont i przebudowa bramy cmentarnej - dotację na ten cel w wysokości 100 tys. zł z budżetu województwa otrzyma parafia rzymskokatolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie. W piątek, 8 lipca Marek Malinowski, członek zarządu oraz ks. Dariusz Łapiński - proboszcz parafii, podpisali umowę w tej sprawie. W spotkaniu uczestniczyli także: Wanda Mieczkowska, radna województwa oraz Waldemar Remfeld, starosta grajewski.

Uczestnicy wraz z członkiem zarządu Markiem Malinowskim na tle czarnej ścianki z pikselowym logo województwa podlaskiego

- Wspólnie z zarządem staramy się wspierać tego typu zadania, które mają na celu renowacje zabytków w naszym województwie. W Podlaskim jest dużo pomników historii o charakterze sakralnym, które wymagają remontu, a wiele z nich nie może czekać - powiedział Marek Malinowski.

Brama wejściowa na teren cmentarza w Grajewie została zbudowana w drugiej połowie XIX w. W chwili obecnej znajduje się w bardzo złym stanie zachowania. Ks. Dariusz Łapiński, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie podkreślił, jak bardzo wejście wymaga modernizacji.

-  Brama jest w opłakanym stanie. Dzięki tym funduszom będziemy mogli wykonać jej gruntowny remont, aby przywrócić jej pierwotny wygląd - poinformował ks. Dariusz Łapiński.

Po remoncie brama będzie miała ściany w kolorze piaskowym na podstawie odsłoniętych historycznie tynków w części górnej, gzyms okalający w kolorze starej bieli, zaś cokół szary. Pokrycie bramy planowane jest blachą powlekaną w kolorze szarym. Zostaną też odrestaurowane elementy metalowe. Zakończenie remontu planowane jest na 15 listopada br.

W maju br. sejmik województwa podjął decyzję w sprawie przyznania dofinansowania w kwocie blisko 3,2 mln zł na renowację podlaskich zabytków. Łącznie w Podlaskiem przy 50 zabytkach zostaną wykonane prace konserwatorskie lub restauratorskie. Wśród nich znaczną część stanowią obiekty sakralne.

tekst: Paulina Dulewicz
red.: Cezary Rutkowski
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook