Dodana: 12 wrzesień 2022 09:43

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2022 10:32

120 tys. zł na nową pracownię w Centrum Integracji Społecznej w Kuriance w gminie Lipsk

Uczestnicy zajęć w centrum będą mogli korzystać z profesjonalnej pracowni techniczno-stolarskiej. Zakup maszyn i urządzeń do wytwarzania nowych mebli, bądź renowacji starych zostanie dofinansowany z budżetu województwa. Decyzja o przyznaniu dotacji została podjęta przez zarząd województwa w poniedziałek, 12 września.

Informacje o dotacji zawarte także w tekście

Obecnie w ramach centrum funkcjonują trzy pracownie: pracownia porządkowa i pielęgnacji zieleni (pielęgnacja kwiatów w mieście, sprzątanie chodników i bulwarów), pracownia gastronomiczna (w ramach pracowni działa restauracja "Malowany talerz", realizacja cateringów, sprzedaż wypieków, chleba razowego itp.) oraz pracownia usługowa (drobne prace remontowe, transport mebli).

Nowa pracownia będzie stanowić zaplecze techniczne wspierające inne działania centrum i co najważniejsze będzie miejscem nabywania nowych umiejętności zawodowych - uczestnicy zajęć będą mogli pracować przy obróbce drewna, wytwarzaniu elementów drewnianych na potrzeby innych pracowni, wytwarzaniu prostych mebli, renowacji mebli, produkcji drobnej galanterii drewnianej, typu pudełka, etui itp.

Uczestnikiem centrum, zgodnie z ustawą o zatrudnieniu socjalnym, może być każdy, kto nie ma zatrudnienia i z różnych powodów jest zagrożony wykluczeniem społecznym, a chciałby ten stan zmienić.

***

Centrum integracji Społecznej w Augustowie rozpoczęło swoją działalność w 2014 r. i obejmuje swoim zasięgiem powiat augustowski. Centrum współpracuje z Ośrodkami Pomocy Społecznej oraz z Powiatowym Urzędem Pracy w Augustowie. Od początku funkcjonowania pozyskuje różne zlecenia, tworząc miejsca pracy.

Osoby korzystające z oferty centrum wykonują usługi pielęgnacji zieleni, sprzątania ulic i posesji, czyszczenia nagrobków czy opieki nad osobami starszymi. Sprzedają także wypieki regionalne, prowadząc drobną działalność handlowa, oraz realizują różne drobne zlecenia na rzecz osób prywatnych oraz instytucji i firm.

Centrum Integracji Społecznej w Augustowie funkcjonuje w dwóch lokalizacjach: w Augustowie przy ul. Wojska Polskiego 7 oraz w Kuriance w Ośrodku Rehabilitacyjno-Szkoleniowym w gm. Lipsk. Liczba osób korzystających z oferty centrum ciągle się zmienia i wynosi obecnie ok. 50 osób.

 

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook