Dodana: 10 listopad 2021 10:35

Zmodyfikowana: 28 grudzień 2021 11:30

Ponad 200 mln zł z Polskiego Ładu dla samorządów z powiatu białostockiego

Dzięki dotacjom z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład zostaną zmodernizowane drogi, wybudowane sieci kanalizacyjno-ściekowe, wyremontowane przedszkola i instytucje kultury. W poniedziałek, 8 listopada w Starostwie Powiatowym w Białymstoku wręczono symboliczne czeki na inwestycje w powiecie białostockim, dofinansowane z tego źródła. Największy z nich – na kwotę ponad 88 mln zł – odebrał marszałek Artur Kosicki.

Marszałek Artur Kosicki trzyma w ręku czek. Obok niego od lewej stoi poseł K. Gwiazdowski oraz senator Mariusz Gromko

Z tych pieniędzy 63 mln zł przeznaczone zostanie na remont białostockich „Spodków”, a 25 mln zł pomoże w trwającej modernizacji budynku Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki.

Marszałek przypomniał, że Województwo Podlaskie otrzymało z pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład 1,2 mld zł. W tym 115 mln zł przypadło gminom znajdującym się na terenie powiatu białostockiego, 45 mln zł otrzymało Miasto Białystok.

– Zatem łącznie z pieniędzmi, które otrzymał Samorząd Województwa Podlaskiego na remont instytucji kultury znajdujących się w Białymstoku, do jednostek na teren powiatu białostockiego trafi ponad 200 mln złotych – podkreślał Artur Kosicki. – To niebywałe wsparcie dla dużych samorządów, ale przede wszystkim dla tych z dużo mniejszym budżetem i tym samym mniejszymi możliwościami. Serdecznie dziękuję premierowi Mateuszowi Morawickiemu i naszym parlamentarzystom za troskę o Podlaskie. 

Gmina Czarna Białostocka, dzięki otrzymanej dotacji, zbuduje jaz piętrzący na zalewie wodnym „Czapielówka” oraz zmodernizuje budynki szkół na swoim terenie.

Gmina Turośń Kościelna zainwestuje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w miejscowości Barszczówka, w Niewodnicy Kościelnej powstanie oczyszczalnia ścieków.

– Te inwestycje są konieczne ze względu na coraz większą liczbę osób osiedlających się na terenie naszej gminy. Cieszy nas to, ale wymaga inwestycji w infrastrukturę – mówił Grzegorz Jakuć, wójt gminy.

Część z gmin ubiegała się o dofinansowanie budowy dróg – to m.in. Zabłudów, Suraż, Łapy czy Zawady, część samorządów otrzymała wsparcie na inwestycje w Odnawialne Źródła Energii.

Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład obejmuje 35 obszarów gospodarki, a w pierwszym naborze priorytetami były m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne czy w gospodarowanie odpadami.

Jak podkreślił wojewoda Bohdan Paszkowski rządowy program jest wsparciem w trudnym pandemicznym czasie. Zakłada niespotykane dotychczas warunki dofinansowania inwestycji samorządowych – niektóre z nich mogły uzyskać wsparcie nawet do 90 proc. kosztów realizacji, a minimum to 80 proc.

Łącznie dofinansowanie otrzymało 13 gmin z obszaru powiatu białostockiego, Starostwo Powiatowe w Białymstoku i Samorząd Województwa Podlaskiego.
W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli też samorządowcy z terenu powiatu białostockiego, podlascy parlamentarzyści: Dariusz Piontkowski – Wiceminister Edukacji i Nauki, poseł Jarosław Zieliński i senator Mariusz Gromko.

 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot. Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook