Dodana: 1 grudzień 2021 12:44

Zmodyfikowana: 28 grudzień 2021 11:30

Marszałek z wizytą w Wysokiem Mazowieckiem

Spotkanie z radnymi powiatu i udział w obradach rady miasta – we wtorek, 30 listopada marszałek Artur Kosicki spotkał się z samorządowcami z Wysokiego Mazowieckiego. Dyskusja dotyczyła przyszłości powiatu i miasta w kontekście nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej i podsumowania współpracy lokalnych samorządów z samorządem wojewódzkim.

Marszałek Kosicki za mównicą. Za nim telebim z informacją o sesji rady powiatu wysokomazowieckiego. Obok dwoje osób za stołem prezydialnym.

Jak podkreślał marszałek, spotkanie w Wysokiem Mazowieckiem to swego rodzaju kontynuacja akcji Marszałek Wszystkich Gmin, która ze względu na pandemię, musiała zostać zawieszona.

-  Bardzo mi zależy na tym, żeby spotykać się bezpośrednio, dyskutować i od samorządowców usłyszeć o problemach, planach i potrzebach – mówił.

Rozwój miasta dzięki funduszom europejskim

Jarosław Siekierko, burmistrz Wysokiego Mazowieckiego, dziękując Arturowi Kosickiemu za wizytę, podkreślał, że samorząd, który reprezentuje, może zawsze liczyć na jego uwagę i wsparcie. Właśnie o tym wsparciu mówił marszałek.

- To prawie 20 mln zł z budżetu województwa i funduszy europejskich w ciągu ostatnich niespełna trzech lat pracy obecnego zarządu – zaznaczył.

Przekazane dotacje pozwoliły m.in. uporządkować centrum miasta (270 tys. zł), czy tereny zielone nad rzeką Brok  (350 tys. zł). Wspierane były też takie projekty jak aktywizacja seniorów, zajęcia rozwijające dla przedszkolaków.

Marszałek Artur Kosicki podczas spotkania w Wysokiem Mazowieckiem

Artur Kosicki przypomniał, że na wdrożenie systemu usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną w gminie przekazano 1,4 mln zł, a 760 tys. zł na instalację odnawialnych źródeł energii na miejskich obiektach. Prawie 9,7 mln zł z kolei przekazano lokalnym przedsiębiorcom na realizację różnego rodzaju projektów.

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów dla Wysokiego Mazowieckiego

Wysokie Mazowieckie skorzystało też z utworzonego przez samorząd województwa podlaskiego Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Miasto z tej puli otrzymało 1,2 mln zł na wykonanie sieci wodociągowej w drodze krajowej nr 66 na odcinku przebiegającym przez Wysokie Mazowieckie.

- Budżet Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów został zaplanowany na 13 mln zł, a ostatecznie wydatkowano ponad 21 mln zł – przypomniał marszałek. -  Wszystkie zgłoszone wnioski rozpatrzyliśmy  pozytywnie. Nie mamy takich możliwości jak budżet państwa, ale chcemy  się dzielić i jeśli jest okazja, by wesprzeć samorządy gminne i powiatowe, to robimy to – podkreślał.

Nowa perspektywa unijna

Istotnym punktem spotkania była nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej.

- Jesteśmy w okresie programowania, właśnie rozpoczęły się konsultacje Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027. Dyskutujemy też o programie dla Polski Wschodniej, który nie miał być kontynuowany, ale dzięki naszym staraniom zmieniono zdanie. Tu też trwają dyskusje i negocjacje. Chcę, abyśmy maksymalnie wykorzystali możliwości finansowe– informował marszałek.

Zapowiedział także, że planowane są kolejne inwestycje istotne dla mieszkańców Wysokiego Mazowieckiego i okolic.

Powiat wysokomazowiecki

O bardzo dobrej współpracy z samorządem województwa mówił też starosta Bogdan Zieliński podczas sesji Rady Powiatu Wysokomazowieckiego,  w której uczestniczył marszałek Kosicki.

Rada Powiatu Wysokomazowieckiego

 

Powiat wysokomazowiecki w ciągu kadencji obecnego zarządu otrzymał wsparcie w wysokości blisko 104 mln zł z funduszy europejskich i budżetu województwa.

Dzięki temu sfinansowane zostały m.in. inwestycje w kształcenie zawodowe, czy przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Pomoc otrzymały także lokalne placówki ochrony zdrowia.

-  To  1,5 mln zł na OZE w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Ciechanowcu, 6,7 mln zł na  inwestycje w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem, ale też prawie 11,5 mln zł dla przedsiębiorców z terenu powiatu – wymieniał marszałek.

Dorota Łapiak, przewodnicząca rady powiaty dodała, że jedną z kluczowych inwestycji realizowaną ze wsparciem samorządu jest budowa magazynu centralnego Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Natomiast starosta Zieliński przypomniał, że powiat wysokomazowiecki otrzymał ponad 3 mln zł na rozwój e-usług dla mieszkańców.

Drogi

Inwestycje drogowe na terenie powiatu to wsparcie samorządu województwa w wysokości ponad 60 mln zł. Dotyczyły one dróg wojewódzkich nr 659, nr 671 i największej inwestycji – drogi wojewódzkiej nr 690 Ciechanowiec – Ostrożany.

Podczas wtorkowego spotkania marszałek zapowiedział kolejne. W przyszłym roku zaplanowano budowę i rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 678 Roszki Wodźki - Wysokie Mazowieckie, budowę obwodnicy Ciechanowca w ciągu drogi wojewódzkiej nr 690 i przygotowanie dokumentacji na przebudowę odcinka Czyżew - granica województwa. 

Przypomniał też o drogach ważnych dla rolników, czyli o tzw. dojazdówkach, na które powiat otrzymał 6 mln zł.

 

Duże wsparcie z budżetu województwa otrzymują jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu wysokomazowieckiego – w ciągu ostatnich trzech lat wyniosło ono ponad 630 tys. zł. Natomiast na rolnictwo przeznaczono blisko 586 tys. zł. Na remonty i konserwacje zabytków trafiło tu ponad 470 tys. zł.

Podczas obu spotkań radni najczęściej pytali o realizację inwestycji drogowych, a także o możliwości jakie przyniesie nowa perspektywa finansowa. Jeśli chodzi o drogi marszałek zapewnił, że jego celem jest wyremontowanie większości dróg do 2023 r., natomiast jeśli chodzi o fundusze unijne, to jak mówił: „możliwości są bardzo duże i trzeba będzie je wykorzystać, ale na razie wszystko jest w fazie konsultacji”. Prosił o głosy i wskazówki na tym etapie programowania. Jak podkreślił, zarządowi województwa zależy, by otrzymane fundusze wykorzystać jak najlepiej.

 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook