Dodana: 19 listopad 2021 15:55

Zmodyfikowana: 19 listopad 2021 15:55

Marszałek Artur Kosicki powołany do Rady ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP

To płaszczyzna debaty prezydenta Andrzeja Dudy z samorządowcami. Tworzy ją kilkudziesięciu przedstawicieli administracji samorządowej różnego szczebla: od marszałków województw, przez starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP. Podczas czwartkowego (18.11) posiedzenia Rady w Warszawie, do udziału w jej pracach powołany został marszałek Artur Kosicki.

Grupa osób

Marszałek nie krył, że nominacja jest dla niego bardzo dużym wyróżnieniem:

- Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za powołanie do Rady. To dla mnie wyraz ogromnego zaufania oraz wsłuchiwania się w potrzeby mieszkańców różnych części Polski. Cieszę się, że będę mógł wykorzystać swoje doświadczenie w bezpośredniej pracy nad rozwiązaniami prawnymi dla samorządów – podkreślił marszałek Artur Kosicki.

Rada ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej została powołana w maju br. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Zaznaczył on wówczas, że „ma być dla niego nie tylko ciałem doradczym, ale też swoistą wyrocznią w sprawach dotyczących samorządu terytorialnego". Gremium, działające w ramach Narodowej Rady Rozwoju, zajmuje się przygotowywaniem opinii i ekspertyz dla prezydenta RP, analizowaniem rozwiązań prawnych oraz opracowywaniem założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących samorządu.

Kilka osób podczas wręczenia nominacji

Głównym tematem czwartkowego posiedzenia Rady ds. Samorządu, w którym wziął udział m.in. Dariusz Piontkowski wiceminister Edukacji i Nauki, była kwestia finansowania szkół i przedszkoli z uwzględnieniem placówek niepublicznych. Członkowie Rady pytali przedstawicieli resortu m.in. o standaryzację zatrudniania pedagogów i psychologów, finansowania oświaty, jeśli chodzi o specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, a także o odciążenie podstawy programowej.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Gumul KPRP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook